Rubriky | Svět

Wall Street vydělává peníze z hladu ve světě

Zveřejněno 11 března 2013 autorem FreePub

Firmy jako Goldman Sachs vydělaly stovky milionů dolarů díky potravinám.

Kritici je obviňují, že vydělávají na hladovění a manipulaci s trhem, zatímco obchodníci tvrdí, že jejich zisky rostou kvůli spotřebě v Číně.

Světové ceny potravin sledované Organizací pro výživu a zemědělství (FAO) spadající pod OSN se více než zdvojnásobily za posledních 10 let. Index cen potravin FAO, v jehož koši je pět hlavních potravinářských komodit, dosáhly vrcholu v roce 2008 a 2011, pokaždé šlo o nárůst o více než 50% oproti předchozímu roku. Poslední cenová špička byla jedním z klíčových faktorů, které spustily sérii povstání v arabském světě, které vedly k pádu několika vlád.

V roce 2013 můžeme zažít další kolísání cen potravin po nejhorším suchu v USA za posledních 50 let a nerodě v Rusku a na Ukrajině. OSN varovala, že se možná blížíme k velké potravinové krizi.

Mezitím ekonomika přináší milionové zisky pro ty, kteří investovali do potravin. Goldman Sachs vydělala odhadem 400 milionů dolarů v roce 2012 z investování klientských peněz do řady „měkkých komodit“, jako jsou pšenice, kukuřice, káva a cukr – podle analýzy Hnutí světového rozvoje (World Development Movement, WDM).

„Zatímco téměř miliarda lidí hladoví, tak bankéři Goldman Sachs se živí bonusy sázením na cenu potravin. Finanční spekulace přiživují výkyvy cen potravin a Goldman Sachs je viník číslo jedna,“ uvedla pro britské noviny Independent Christine Haigh z WDM.

Organizace WDM, společně s podobnými nevládními organizacemi jako Foodwatch, Oxfam neboWeed (World Economy, Ecology and Development), vinila finančníky z nafukování cen potravin, nebo minimálně z toho, že dělají trh nestabilním. Argumentovali, že množství spekulativních peněz je příliš velké v poměru k fyzické inventuře komodit. Deregulace na začátku devadesátých let povolily finančním institucím vsázet na ceny potravin, do trhu tak bylo nalito zhruba 200 miliard dolarů.

Například hedgeový fond Armajaro prakticky bez pomoci poslal globální cenu kakaa na 33-leté maximum v červenci 2010 nákupem zhruba 15% světových zásob kakaa.

Celkový dopad spekulací na ceny potravin je sporná otázka. Vlivní analytici, například americký ekonom Paul Krugman, tvrdí, že spekulace jsou marginálním faktorem ve srovnání s rostoucí poptávkou z rozvojových zemí, stejně tak jako se rozšiřující produkce kukuřice pro biopaliva na úkor potravin.

Loňská studie provedená New England Complex Systems Institute ukázala, že index cen potravin by se měl měnit pouze v případě, že by měla vliv produkce etanolu. Studie odhadla , že zvýšení cen etanolu v roce 2008 bylo především způsobeno spekulacemi, zatímco zvýšení cen v roce 2011 bylo především způsobeno investory.

Překlad článku Profiting off hunger: Wall Street makes big gains over food price spikes
rt.com/news/food-price-speculation-banks-411

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat