Rubriky | Evropa

Z britské politiky se vytratila morálka

Zveřejněno 12 října 2013 autorem FreePub

Brity překvapila zpráva, že nejstarší parlamentní demokratický systém je ten jejich.

Systém složený z velkých stran a ze strany některých politologů považovaný za homogenní.

Je zajímavé vidět tváře těchto Britů, kteří jsou hrdí na takový systém, když záznamy odhalí, že zákonodárci britského parlamentu se pokusili o přístup na pornografické stránky více než 300 000 krát během 365 dnů.

Britský parlament je nejvyšším zákonodárným orgánem Velké Británie, skládá se ze dvou komor – sněmovny lordů a poslanecké sněmovny. Obě komory sídlí v oddělených částech Westminsterského paláce. Poslanecká sněmovna je považována za hlavní rozhodovací pravomoc a má téměř 600 členů. V současné době nemá žádná ze stran absolutní většinu parlamentních křesel a konzervativci spolu s liberálními demokraty tvoří koaliční vládu v čele s konzervativcem Davidem Cameronem.

Členové sněmovny lordů, která je spíše symbolická a připomíná historii třídní společnosti v Británii, není volena všeobecnými volbami. Někteří z těchto zástupců zůstávají lordy celý život. Počet míst v této sněmovně je také dědičný. Hlavním úkolem lordů je zkoumání a projednávání navrhovaných zákonů, aby byla zajištěna jejich spravedlivost. Nicméně jak již bylo zmíněno, jejich práce je spíše symbolická a co projde poslaneckou sněmovnou, stává se legitimním.

>> Američané demonstrují proti nouzovému vládnímu režimu
>> Nad Německem budou létat americké bezpilotní letouny
>> Ameriku řídí šéfové z Wall Streetu

Odhaduje se, že v britském parlamentu pracuje zhruba 5000 lidí. Na základě nedávných odhalení v průměru na každého člověka v parlamentu (ať už poslance či zaměstnance) připadá 60 návštěv webových stránek s obsahem pro dospělé za minulý rok. Není jasné, kolik z těchto pokusů bylo mezi zákonodárci a kolik mezi pracovníky, ale každopádně jde o citlivý problém. Tyto údaje také ukázaly velké rozdíly mezi jednotlivými měsíci – od 114 844 přístupů v listopadu 2012 po 15 přístupů v únoru 2013.

Britská Transparency International (TI-UK) pověřila velký výzkumný projekt, aby se podíval na korupci ve Velké Británii a ptal se účastníků: „Do jaké míry si myslíte, že jsou následující lidé zkorumpovaní?“

Bylo zjištěno, že britská veřejnost vnímá politické strany jako nejzkorumpovanější sektor ve Velké Británii a parlament jako třetí nejzkorumpovanější. Zhruba 65,5% Britů vidí politické strany ovlivněny korupcí. Na druhém místě je sport s 56,9%. Třetí místo zabírá parlament s 55,7%.

Mezi další kategorie patří:
lokální vlády 47,4%
sektor obchodu 43,8%
městské služby 41,9%
imigrační služby 40,8%
média 39,8%
vězeňské služby 28,2%
církevní instituce 28,1%
policie 28,1%
neziskové organizace 19,5%
soudnictví 19,3%
zdravotní služby 14,4%
armáda 13,3%
vzdělání 13,3%

Je také zajímavé, že zhruba 90% britské veřejnosti věří, že je britská vláda řízena určitými útvary, které myslí pouze na vlastní zájmy a ne na zájmy společnosti. 62% tvrdí, že vláda nedělá dost pro boj s korupcí.

Pouze 10% pracovních sil v Británii vydělává více než 40 000 liber ročně, zatímco více než polovina žije s příjmem nižším než 23 000 liber ročně. V roce 2009 byl průměrný roční plat poslance 64 766 liber, když připočítáme i další výhody, dostaneme se na 185 000 liber.

Autor: Montea Cristo, novinář na volné noze

UPOZORNĚNÍ : Názory autorů vyjádřené v tomto článku nemusí nutně vyjadřovat názory PressTV.

>> Totalitní praktiky hnutí ANO: Doublethink a ideozločin
>> Babiš a Telička: ANO, buď nám lezte do prd*le, nebo běžte do p*če
>> Jak to chodí na setkání ANO

Částečný překlad článku Morals faded away from UK political scene
www.presstv.ir/detail/2013/10/10/328591/morals-faded-away-from-uk-politics/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat