Rubriky | Video

Žlutá nemoc aneb V nejžlutější zemi světa se srnkám nedaří

Zveřejněno 01 července 2013 autorem FreePub

Obecně prospěšná organizace Acta non verba (ANV) dnes na YouTube zveřejnila krátký film o pěstování řepky olejky pro výrobu bionafty. Film má podtitul V nejžlutější zemi světa se srnkám nedaří a řepce rozhodně nefandí. ANV na svých stránkách v kauze biOOmyl shromáždila řadu argumentů proti povinnému přimíchávání biopaliv do benzínu a nafty. Filmem provází publicista Marek Šálek, který společně s biologem RNDr. Radimem Špačkem uvádí nejdůležitější argumenty proti pěstování řepky ve velkém. Nezisková organizace se netají názorem, že biopaliva jsou nesmyslným plýtváním a jejím cílem je toto plýtvání zastavit. K tomu také opakovaně vyzývá vládu ČR.

Evropská unie v roce 2003 rozhodla, že v roce 2020 musejí paliva do automobilů obsahovat nejméně desetinu takzvané biosložky. Zdůvodnila to snahou snížit dovoz ropy, vytvářet pracovní místa, snižovat emise CO2. V řeči sociálních inženýrů se tomu říká „výzvy jedenadvacátého století“.

Výkupní ceny řepky šly strmě vzhůru a zemědělci zajásali, že jim postmoderní civilizace nabízí výhodný obchod. Pro zajímavost: v roce 1946 — tedy před kolektivizací a nástupem jézéďáctví — se řepka pěstovala na 0,9 procenta tuzemské osevní plochy. Díky rozhodnutí EU se výměra osázená touto rostlinou zmnohonásobila a letos zdejší osevní plocha dosahuje 415 tisíc hektarů, což je zhruba 17 procent celkové výměry obdělávané půdy. Česko je v tomto směru evropským rekordmanem a v květnu se stává zřejmě nejžlutější zemí na světě.

A co mají s problematikou bioopaliv společného srnky? Víc než si nejspíš myslíte. Více vám prozradí film ANV.

Společně s uvedení filmu ŽLUTÁ NEMOC obecně prospěšná organizace ANV znovu vyzvala zákonodárce, aby se problémem biopaliv zabývali. Podle ANV už dávno nastal čas, a se veřejnost dozvěděla, kolik nás biopaliva opravdu stojí. Ředitel ANV Vojtěch Razima k tomu dodává: „Připravili jsme zadání studie, kterou by bylo užitečné nechat vypracovat. Až bude studie hotová, měla by proběhnout veřejná diskuze, ale už teď je jasné, že další plánované navyšování podílu biopaliv je naprosto nesmyslné.“

Ing. Vojtěch Razima, ředitel společnosti Acta non verba, o.p.s. mobil: 602 547 235
e-mail: vojtech.razima@kverulnat.org

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat