150 Australanů údajně bojuje v Sýrii a Iráku

Zveřejněno 19 června 2014 autorem FreePub

Zhruba 150 Australanů se údajně připojilo k militantům v Sýrii a Iráku.

Vyvolávají tak obavy z teroristického ohrožení, pokud se vrátí domů, řekla australská ministryně zahraničí Julie Bishop.

Bishop řekla ve čtvrtek pro Australian Broadcasting Corporation, že zrušila řadu pasů na radu bezpečnostních agentur, ale zarazila se, když měla říci, zda byly pasy zrušeny, aby se zabránilo lidem opustit zemi nebo se do ní vrátit.[1]

Náš nejlepší odhad je, že je tam asi 150 Australanů …, kteří bojovali nebo stále bojují s opozičními skupinami v Sýrii i jinde,“ řekla.


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

Ministryně zahraničí pokračovala s tím, že Australané se připojují k teroristickým skupinám, jako jsou militanti Takfiri z ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě) v Sýrii a Iráku, kteří se oddělili od al-Kájdy.

Bishop vyjádřila znepokojení z rostoucí národní bezpečnostní hrozby, kterou představují militanti vracející se do země, řekla: „Jsme znepokojeni, že Australané s nimi spolupracují, radikalizují se, učí se terorismus a když se vrátí do Austrálie, samozřejmě to představuje bezpečnostní hrozbu, a děláme, co můžeme, abychom je identifikovali.

Facebooková stránka zabývající se Sýrií

Australský premiér Tony Abbott také řekl, že Australští občané podezřelí z bojů na Blízkém východě by byli pod dohledem, pokud by se vrátili.

10. června radikální skupina ISIL v převzala v Iráku kontrolu nad Mosulem – hlavním městem provincie Ninive – který následoval po pádu Tikrítu, který se nachází 140 km severozápadně od hlavního města Bagdád. Během posledních dnů se radikálové ISIL setkali se silným odporem ze strany irácké armády a lidí spojujících své síly s armádou.

Navzdory silnému protestu veřejnosti v roce 2003 poslala Austrálie přibližně 2000 vojáků, aby následovali americkou invazi do Iráku. Rozmístění australských vojáků stálo více než 3 miliardy dolarů (cca 60 miliard Kč) z kapes daňových poplatníků. Mnozí analytici se domnívají, že kořeny současné krize v Iráku lze vysledovat zpět k okupaci Iráku Spojenými státy.

Zdroje
[1]: ABC – Official: 150 Australians Fighting in Syria, Iraq

Překlad článku 150 Australians fighting in Syria, Iraq: Official
www.presstv.ir/detail/2014/06/19/367652/isil-seeking-sex-slaves-in-mosul/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat