Rok 2050: Slunce jako jeden z hlavních zdrojů energie

Zveřejněno 02 října 2014 autorem FreePub

Jaká budoucnost čeká na sluneční energii?

Mezinárodní energetická agentura (IEA), která spadá pod OECD, uveřejnila v září letošního roku dvě nové publikace. Obě se týkají sluneční energie – jedna konkrétně fotovoltaické (FV)[1] a druhá solární termální energie (ST).[2]

Hlavní rozdíl mezi oběma zdroji energie je ten, že v případě fotovoltaiky je sluneční záření přímo převedeno na elektrický proud (u nás v ČR nejspíše znáte solární panely), zatímco v případě solární termální energie je sluneční svit použit k ohřátí vody na páru, která následně pohání turbínu pro výrobu elektrické energie, případně k akumulaci tepla.

Rok 2050

Publikace IEA v jednom ze scénářů ukazují možný nárůst produkce FV a ST energie, viz následující obrázky. Nutno dodat, že tento scénář počítá s větším využitím obnovitelných zdrojů energie.

Obrázek: Produkce fotovoltaické energie dle regionů

Obrázek: Produkce solární termální energie dle regionů

Jak je vidět, podle tohoto scénáře bude FV a ST energie hrát v budoucnu velkou roli. Scénář ukazuje obrovský nárůst obou zdrojů energie. Agentura IEA v obou publikací uvádí následující výsledky:

Podíl FV energie na celosvětové produkci elektrické energie dosáhne 16% v roce 2050, což je výrazný nárůst z cíle 11% v plánu z roku 2010. U SE energie tento podíl dosáhne 11% v roce 2050, tedy téměř žádná změna oproti plánu z roku 2010.

Rychlý pokles nákladů za fotovoltaické moduly a systémy v posledních letech otevřel nové perspektivy pro využití solární energie jako hlavního zdroje elektřiny v příštích letech a desetiletích,“ uvedla podle Reuters výkonná ředitelka IEA Maria van der Hoeven.[3]

IEA uvádí, že FV energii kraluje od roku 2013 Čína a po ní Japonsko a Spojené státy. Co se týče ST energie, tak se její trh rozvíjí v obou Amerikách, Austrálii, Číně, Indii, na Blízkém východě a v Africe.

Zdroje
[1]: Mezinárodní energetická agentura – Technology Roadmap: Solar Photovoltaic Energy – 2014 edition
[2]: Mezinárodní energetická agentura – Technology Roadmap: Solar Thermal Electricity – 2014 edition
[3]: Reuters – Solar energy could dominate electricity by 2050: IEA

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • […] Rok 2050: Slunce jako jeden z hlavních zdrojů energie […]

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat