Rubriky | Ameriky, Evropa

5 důvodů, proč odmítnout TTIP

Zveřejněno 16 října 2014 autorem FreePub

Už jste slyšeli o TTIP? Pokud ne, nedivte se. O této důležité obchodní dohodě se moc nemluví.

Novinář Lee Williams na webu The Independent píše důvody, proč bychom měli mít obavy z Transatlantického partnerství pro obchod a investice (TTIP) mezi Spojenými státy a Evropskou unií.[1]

Tyto důvody pro obavy můžeme použít jako argumenty, proč TTIP odmítnout.

1) Bezpečnost potravin a životního prostředí

Agenda TTIP bude „sbližovat právní předpisy,“ aby se právní předpisy Evropské unie v oblasti potravin a životního prostředí přiblížily k americkým předpisům. Ale americká pravidla jsou mnohem méně přísná, například 70% všech zpracovaných potravin prodávaných v supermarketech v USA nyní obsahující geneticky modifikované složky. USA má také mnohem laxnější omezení týkající se používání pesticidů. USA také používají v hovězím mase růstové hormony, které jsou v Evropě zakázány kvůli souvislosti s rakovinou. Američtí zemědělci se v minulosti opakovaně snažili zrušit tato omezení prostřednictvím Světové obchodní organizace, a je pravděpodobné, že TTIP tak využijí úplně stejně.

Obdobně to platí pro životní prostředí, kde eurounijní předpisy s názvem REACH jsou mnohem přísnější na poli potenciálně toxických látek. V Evropě musí firma prokázat, že látka bezpečná před tím, než může být použita; v USA je tomu právě naopak: každá látka může být použita, dokud není prokázána její nebezpečnost. Jako příklad lze uvést, že EU v současné době zakazuje 1200 látek pro použití v kosmetických prostředcích, USA jen 12.

2) Bankovní regulace

TTIP je dvousečná. Spojené království – pod vlivem City of London – přivítá uvolnění finanční regulací v USA. Americké finanční regulace jsou tvrdší než ty britské, byly zavedeny po finanční krizi s cílem omezit pravomoci bankéřů a vyhnout se opakování podobné krize v budoucnosti. Existují obavy, že TTIP odstraní tato omezení a dá tak zpět moc bankéřům.

3) Soukromí

Vzpomínáte si na dohodu ACTA? V roce 2012 byla odmítnuta velkou částí Evropského parlamentu po obrovském odporu veřejnosti proti tomu, co bylo právem považováno za útok na soukromí jednotlivců – poskytovatelé internetových služeb by sledovali online aktivity lidí.[2]

Existují obavy, že by TTIP přinesla zpět hlavní prvky dohody ACTA – ukázalo by se tak, že když demokratický postup nefunguje, jsou tu vždy zadní vrátka. Oslabení zákonů o ochraně osobních údajů a omezení přístupu veřejnosti k dokumentům klinických studií farmaceutických společností by také mohly být na stole.

4) Zaměstnanost

EU připustila, že TTIP pravděpodobně způsobí nezaměstnanost, jak se pracovní místa přehoupnou do USA, kde jsou nižší pracovní normy a odborová práva. EU dokonce doporučuje svým členům čerpat prostředky z evropských fondů jako kompenzaci očekávané nezaměstnanosti.

Příklady jiných obdobných dvoustranných obchodních dohod po celém světě podporují argumenty pro ztráty pracovních míst. Dohoda o volném obchodu v Severní Americe (NAFTA) mezi USA, Kanadou a Mexikem způsobila ztrátu statisíců amerických pracovních míst během 12 let namísto stovek tisíců pracovních míst navíc, které byly přislíbeny.[3]

5) Demokracie

Největší hrozbou TTIP pro společnost je její útok na demokracii. Jedním z hlavních cílů TTIP je zavedení Dohody o sporech mezi investory a státy (ISDS), která umožňují společnostem žalovat vlády, pokud politika těchto vlád způsobí ztrátu zisku. Ve skutečnosti to znamená, že nezvolené nadnárodní korporace mohou diktovat politiku demokraticky zvolených vlád.[4]

ISDS jsou již zavedeny v jiných bilaterálních obchodních dohodách po celém světě a vedly k takovým nespravedlnostem například v Německu, kde švédská energetická společnost Vattenfall žaluje německou vládu o miliardy dolarů za rozhodnutí o útlumu jaderných elektráren v důsledku katastrofy ve Fukušimě v Japonsku.[5] Zde vidíme, jak je politika veřejného zdraví zavedená demokraticky zvolenou vládou ohrožena energetickým gigantem kvůli potenciálně ušlému zisku. Nic nemůže být více cynicky anti-demokratické.

Zdroje
[1]: The Independent – What is TTIP? And six reasons why the answer should scare you
[2]: Evropský parlament – Evropský parlament odmítl dohodu ACTA
[3]: Huffington Post – U.S. Economy Lost Nearly 700,000 Jobs Because Of NAFTA, EPI Says
[4]: Britské listy – Obchodní dohoda TTIP umožní americkým firmám vysoudit na evropských vládách miliardy dolarů
[5]: Finanční noviny – Vattenfall chce po Německu 4,7 mld. eur kvůli odklonu od jádra

Další informace
Česká televize – Nedej se plus: Tajná dohoda
Petice – STOP TTIP
Slovo – Dohoda TTIP: šance a riziká
Slovo – Koniec Európy: staneme sa americkou kolóniou?

Komentáře
 • Vložit komentář

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • […] Německá opozice proti mechanismu ISDS je také velmi silná. Německý ministr hospodářství často vyjádřil svou podporu pro obchodní dohody se Spojenými státy, pod podmínkou, že nebudou obsahovat ISDS. Zde je 5 důvodů, proč odmítnout TTIP. […]

 • Anna 13.10.2015 at 13.47

  Ten komentar byl psan pro pana TOMASE.

 • Anna 13.10.2015 at 13.46

  Bud‘ jste trotl a nemyslite to vazne, jen si „odpracovavate“ sve penize; nebo jste tak ubohy clovek, ze se podobnymu komentari potrebujete povznaset nad ostatnimi. Osobne si priklanim k prvni variante…

 • Paegas 12.10.2015 at 10.59

  @Tomas – pokud se nechcete dozvědět více o TTIP, tedy smlouvě, která má změnit vaši budoucnost a to kvůli gramatice, pak jste ten primitivní vy..

 • JIŘI 19.10.2014 at 17.21

  PRO TOMAS: VÁŽENY KDYBY JSTE SE NĚKDY ZABÝVAL TÍM CO SE PÍŠE NEŽ TÍM JAK SE TO PÍŠE! BUDETE UŽITEČNÝ I PRO SVÉ OKOLÍ.

 • Arnold 17.10.2014 at 12.50

  Nemám mnoho času; taky jsem poznal na vlastní kůži co je to „zmaření investic“. Taky si ale umím představit, co všechno by se za takové opatření – připadné odškodnění za zmaření investic, dalo schovat. Kdo dostane kompetence tyto problémy posuzovat. Kdo bude mít dispozice takové možnosti odškodnění uplatnit. Dovedu si živě představit novou oblast finančních machinací. Nebylo by snad plodnější nevyvolávat konflikty a následné sankce přiblblou strategií preventivních válek?

 • Tomas 17.10.2014 at 9.11

  Chtěl jsem se o této problematice dovědět více. Ale pokud článek začíná něčím, jako je „pravidla jsou mnohem méně přísné“, tedy zjevnou negramotností autora, jakož i neschopností týmu opravit tuto primitivnost před zveřejněním, nemá cenu číst dále. Pokud na tomto místě stále ještě nevíte, v čem je ta chyba (což by mne ani nepřekvapilo), tak pravidla jsou přísná. Přísné na vás měly být leda vaše učitelky.

  • vita 17.10.2014 at 10.41

   Můžete si jít číst na Novinky o problémech s kozačkama, možná to bude bez chyb.

  • no to ne 19.2.2015 at 3.40

   To si děláte srandu ne… NeuvěřitelnÝ…

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat