5 nejbohatších britských rodin vlastní to, co nejchudších 20%

Zveřejněno 18 března 2014 autorem FreePub

Tuto informaci zjistila zpráva organizace Oxfam.

Celkové bohatství pěti britských nejbohatších rodin je větší než bohatství nejchudších 20 procent populace. Organizace Oxfam apelovala na vládu, aby přijala opatření kvůli rozšiřující se propasti mezi bohatými a chudými ve Velké Británii.

Ve zprávě zveřejněné v pondělí pod názvem „Příběh dvou Britů: Nerovnost ve Velké Británii“ charitativní organizace odhalila rozsah propasti mezi bohatými a chudými. Je spočítáno, že v Británii pět nejbohatších rodin vlastní bohatství ve výši 28,2 miliard liber (cca 921,6 miliard Kč), což je více než 28,1 miliard liber (cca 918,3 miliard Kč) nejchudších 20 procent britské populace.

Studie rovněž uvedla, že v průběhu posledních dvou desetiletí nejbohatší 0,1 procenta populace vidělo, jak její bohatství rostlo čtyřikrát rychleji než u 90 procent obyvatel, kteří se považují za bohaté. V reálném vyjádření bohatí každý rok viděli zvýšení svých příjmů o 24 000 liber(cca 784 000 Kč).

Autoři této studie uvedli, že nové údaje jsou „velmi znepokojivé“ a svědčí o „ekonomickém selhání“ na straně britské vlády.

Británie se stává rozděleným národem s bohatou elitou, jejíž příjmy strmě rostouu, zatímco miliony rodin se snaží vyjít s málo penězi,“ řekl v prohlášení Bill Phillips, ředitel kampaní a politiky v Oxfamu.

Phillips řekl, že současný systém vedl k „začarovanému kruhu,“ kde jsou pravidla neustále přepisována ve prospěch bohatých.

Je to hluboce znepokojivé, že v dnešní době existují tyto extrémní úrovně nerovnosti bohatství v Británii, kdy hrstka lidí má více peněz než miliony lidí bojujících o přežití na úrovni existenčního minima,“ píše studie.

Superbohatí Britové

Na seznamu nejbohatších Britů je podle Forbesu na prvním místě Gerald Cavendish Grosvenor, vévoda z Westminsteru, s bohatstvím 7,9 miliard liber (cca 258,4 miliard Kč). Vévoda vlastní tisíce hektarů nemovitostí, včetně 77 akrů v Belgravii, což je oblast v blízkosti Buckinghamského paláce a jedna z nejdražších londýnských čtvrtí.

Další na seznamu jsou realitní magnáti David a Simon Reubenovi, dohromady mají 11,5 miliard liber (cca 376,2 miliard Kč). Bratři Srichand a Gopichand Hindujovi mají dohromady 10 miliard liber (cca 327,1 miliard Kč).

Oxfam zveřejnil podobnou zprávu v lednu o tom, že na světě 85 nejbohatších lidí vlastní stejné bohatství jako 3,5 miliardy nejchudších.

Překlad článku UK’s 5 wealthiest families worth more than poorest 20 percent
rt.com/business/wealthiest-richer-20-percent-286/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat