Rubriky | Svět

85 nejbohatších lidí vlastní stejné bohatství jako 3,5 miliardy nejchudších

Zveřejněno 20 ledna 2014 autorem FreePub

85 nejbohatších lidí světa má tolik peněz jako 3,5 miliardy nejchudších lidí na naší planetě.

Informaci uvedla organizace Oxfam ve své zprávě o rizicích zvětšující se propasti mezi super-bohatými a chudými.

Zpráva byla uveřejněna v pondělí a byla sepsána mezinárodní organizací Oxfam, která hledá řešení pro boj proti chudobě a nespravedlnosti.

Dokument se zaměřuje na rozsah celosvětové ekonomické nerovnosti způsobené rychlým růstem bohatství těch nejbohatších lidí, což představuje hrozbu pro lidský pokrok.

V loňském roce se 210 lidí stalo miliardáři, přidali se k 1426 stávajícím miliardářům (v dolarech), kteří mají dohromady čisté jmění ve výši 5,4 bilionů dolarů.

Místo společného postupu kupředu jsou lidí stále více atomizováni ekonomickou a politickou mocí, to nevyhnutelně zvyšuje sociální napětí a zvyšuje riziko společenského zhroucení,“ uvádí se ve zprávě.

Podle údajů organizace Oxfam vlastní 1% nejbohatších lidí světa 110 bilionů dolarů, což je 65 násobek celkového bohatství té chudší poloviny planety – to „představuje významnou hrozbu pro začlenění politických a ekonomických systému.

Je ohromující, že v 21. století polovina světové populace – 3,5 miliard lidí – vlastní méně než elity, jejichž počet se pohodlně vejde na dvoupatrový autobus,“ řekla na tiskové konferenci výkonná ředitelka Oxfamu Winnie Byanyima.

A počet bohatých neustále roste: například v Indii za posledních 10 let vzrostl počet miliardářů z šesti na 61, v současné době vlastní čisté jmění ve výši 250 miliard dolarů.

Zpráva přichází v době před konáním Světového ekonomického fóra v Davosu, které začne koncem tohoto týdne, a naléhá na světové vůdce, aby diskutovali o tom, jak řešit tento naléhavý problém.

Od konce 70. let minulého století klesly daňové sazby pro nejbohatší v 29 z 30 zemí, jejich údaje zkoumal Oxfam.

Průzkum v šesti zemích (USA, Británie, Španělsko, Brazílie, Indie a JAR) ukázal, že většina lidí se domnívá, že zákony jsou ohýbány ve prospěch bohatých,“ píše se ve zprávě.

80% lidí ve Španělsku a Indii, a více než 60% v USA a v Británii souhlasí, nebo silně souhlasí s tím, že „bohatí mají příliš velký vliv na to, kam tato země spěje.“

 

Street Child, Srimangal Railway Station

Překlad článku Obscene wealth: World’s 85 richest have same wealth as 3.5 billion poorest – Oxfam
rt.com/news/wealthy-rich-85-billion-879/

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • pesimstaAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ 20.3.2014 at 0.46

    ekonomika je jen zkurvena fraskáááááááááááááá

  • pesimstaAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ 20.3.2014 at 0.44

    vzdyt bohatstvi nekterych rodin v usa je statnim tajemstvim …tak jak to muzete tak presne vedet? myslim si ze to klidne muze byt i zavratnejsi cislo….penize jsou v obehu myslim ze maji i v moci tech ne moc tisic co vlastnim jelikoz at chci neo ne tak je musim pomalu ale jiste „vracet“ jen abych prezil

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat