Rubriky | Svět

88% světových oceánů je pokryto drobným plastovým odpadem

Zveřejněno 02 července 2014 autorem FreePub

Nejméně 88% povrchu světových oceánů je znečištěno plastovými zbytky, tvrdí nová vědecká zpráva.

Zjištění vyvolalo velké obavy o bezpečnost mořského života a jaký tento odpad v oceánech může mít vliv na potravní řetězce.

Tyto malé kousky plastu, známé jako mikroplasty, můžou vytrvat stovky let, a byly nalezeny v 88% povrchu oceánu ve vzorcích získaných během expedice Malaspina v roce 2010,“ řekl agentuře AFP vedoucí výzkumník a autor studie Andres Cozar z University of Cadiz.

Výsledky studie „Plastic debris in the open ocean“ (Plastové kousky na otevřeném oceánu) jsou založeny na celkovém počtu 3070 vzorků vody odebraných po celém světě během španělské vědecké expedice Malaspina v roce 2010. Výsledky byly nedávno uveřejněný v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), jedná se o oficiální časopis americké Národní akademie věd (NAS).[1]

Celkové množství tohoto plastu na povrchu oceánů se odhaduje na 7000 až 35 000 tun, uvádí zpráva. Toto množství, i když je velké, je menší, než vědci očekávali.

Podle studie se největší část plastů nachází v severní části Tichého oceánu – 12 400 tun (vysoký odhad), což je téměř dvakrát více než na severu Atlantského oceánu (6700 tun).Nejjasnější otevřený oceán je považován Indický oceán, na 5,1 kilotun.

Autoři studie tvrdí, že by to mohlo souviset s vysokou koncentrací lidské populace na východním pobřeží asijského kontinentu, což je nejhustěji obydlené pobřeží na světě.

Koncentrace plastů na povrchu oceánu v proudu Kuroshio může být mimořádně vysoké,“ píše se v dokumentu.

Zpráva také přišla na pět hlavních koncentrací „plastového odpadu“ v oceánech. Nachází se západně od USA (Tichý oceán), mezi USA a Afrikou (Atlantický oceán), na západ od jihu Jižní Ameriky (Tichý oceán) a na východ a na západ od jižní Afriky (Atlantický a Indický oceán).

Studie však vedla k několika novým otázkám, včetně těch o osudu plastů, zejména těch menších kousků. Výzkum zjistil, že plastové úlomky „od několika mikronů a po několik milimetrů jsou zastoupeny ve vzorcích z povrchu oceánů.

Oceánské proudy nesou plastové předměty, které štěpí na menší a menší části v důsledku slunečního záření,“ říká Cozar. „Tyto mikroplasty mají vliv na chování a potravní řetězce mořských živočichů.

Cozar dodal, že většina dopadů v důsledku plastového znečištění oceánů „není dosud známa.

Zdroje
[1]: PNAS – Plastic debris in the open ocean

Obrázek: Snímek ze zprávy „Plastic debris in the open ocean.“

Překlad článku 88% of world’s oceans covered by plastic junk – study
rt.com/news/169564-ocean-surface-covered-plastic/

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • Anonym 3.7.2014 at 14.09

    To je strašný… Četl jsem článek o tom, že nějaký mladý člověk vynalezl stroj, který by všechny oceány vyčistil? Informovali jste o tom prosím?

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat