Rubriky | Asie a Pacifik

Afghánistán: 13 let a 100 miliard dolarů od invaze USA

Zveřejněno 05 dubna 2014 autorem FreePub

Talibanská předvolební kampaň krveprolití pokračuje.

Šest lidí zemřelo při útoku na ministerstvo vnitra v Kábulu. Zatímco se blíží první demokratické předání moci, tak je země v hrozném stavu v sobě před stažením amerických jednotek v letošním roce.

Sebevražedný atentátník zaútočil ve středu na ministerstvo vnitra v hlavním městě, pouhé tři dny před prezidentskými volbami uprostřed měsíců rostoucího násilí ze strany extrémistů Talibanu.

Sebevraždený atentátník měl na sobě vojenskou uniformu, aby zabránil odhalení a bezpečnostní kontrole, uvedly místní úřady. Ve stejný den zabila teroristická skupina devět lidí, které unesla několik dní před incidentem. Jedním ze zabitých byl kandidát na provinční úřad.

Zvěrstvo se konalo jen hodin poté, co skupina varovala Afghánce, aby zůstali daleko od volebních místností při volbách, které se dnes konají. Lidé budou vybírat ze seznamu osmi kandidátů, z nichž jeden nahradí úřadujícího prezidenta Hamid Karzaího.

Karzáí má ze zákona nemůže znovu kandidovat na post prezidenta. Karzáí spolupracuje s okupačními americkými ozbrojenými silami, bylo mu vyhrožováno ze strany Talibanu, ale také byl kritizován ze strany okupačních vojsk. Jeho důvěra v USA se v průběhu posledních 10 let zmenšila, věří, že totéž platí i pro americkou důvěru k němu. Výsledkem je, že dlouho očekávaná dvoustranná dohoda s USA o prodloužení umístění amerických vojáků až do roku 2024 dosud nebyla podepsána.

Další zdroj
Wikipedia: Afghan presidential election, 2014


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

Korespondentka RT.com Lucy Kafanov byla v Afghánistánu a informovala o nejnovější krvavé předehře k volbám. Úřady v blízkosti letiště Bagram – největší americké základně v Afghánistánu, která se nachází v provincii Parwan – říkají, že všechny cesty vedoucí do Kábulu byly zablokovány a zůstanou tak až pdo sobotních voleb.

Místní zpravodajské webové stránky Khaama Press píšou, že Taliban tvrdí, že získal dokumenty detailně popisující bezpečnostní plány pro volby.

Dokument obsahuje specifika volebních místností v každé provincii. Skupina údajně publikovala řadu fotografií z těchto plánů.

Kafanové se také podařilo zachytit současný stav v Afghánistánu – miliardy utracených amerických dolarů, odhalení velkých nedostatků v bezpečnosti, nekontrolovatelná podvýživa, nedostatek finančních prostředků pro humanitární programy a opuštěné projekty a vybavení. Níže je uvedeno video z jednoho takového amerického smetiště:

100 utracených miliard dolarů

Mnozí byli vehementně proti americké okupaci Afghánistánu v roce 2001, od lidí v USA po samotné Afghánce. Ale po 13 letech bojů s Talibanem, zatímco slibovaly demokracii a prosperitu, západní síly nevytvořily podmínky pro odchod z Afghánistánu a tak se zdá celá tato operace zbytečná. Hodiny tikají: drtivá většina amerických sil se stáhne z Afghánistánu do konce roku 2014, místní se budou muset vypořádat s ochromujícím extremismem, nezaměstnaností, nedostatečnou infrastrukturou a základní zdravotní péčí, ale i s problémy ve vzdělávání.

USA ukázaly, že mají zájem na zlepšení současného stavu, aby ospravedlnily svou přítomnost v zemi. Utratily 100 miliard dolarů, aby prokázaly své stanovisko, financovaly projekty ve zdravotnictví, infrastrukturu a řady dalších odvětví. Nicméně podle poslední auditorské zprávy byla velká část těchto peněz zbytečných nebo požrána korupcí.

Bojím se o budoucnost. Vojáci odcházejí a pracovní místa v Bagramu mizí,“ řekl osmnáctiletý Ashrat Ullah pro Lucy Kafanov.

Přístup ke zdravotní péči je v Afghánistánu jedním z nejzávažnějších problémů, způsobilo to mnoho úmrtí podle údajů poskytnutých Lékaři bez hranic. Podvýživa zůstává jedním z nejnebezpečnějších zabiájků malých dětí, zatímco počet Afghánců, kteří zoufale potřebují životně důležitou podporu činí pět milionů.

Míra užívání drog je rovněž na vzestupu (výroba heroinu je na svém vrcholu) společně s nezaměstnaností a bídou způsobenenou třemi desetiletími válek. Různé skleněné a jiné nástroje pro drogy jsou otevřeně prodávány na ulicích. Pouze 1 z 10 narkomanů se dostane ošetření.

To není překvapivé v zemi s bující nezaměstnaností a lidmi, kteří si vydělají v průměru 410 dolarů (cca 8200 Kč) ročně.

Častý nedostatek infrastruktury je dalším zhoršujícím se faktorem. Jedním z nejambicióznějších projektů USA v Afghánistánu byla výstavba silnic za 2 miliardy dolarů.

Částečný překlad článku Afghan security crisis: 13 years & $100 billion after US entry
www.rt.com/news/taliban-election-violence-pullout-013/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat