Američané protestovali: Nechceme další válku v Iráku!

Zveřejněno 23 června 2014 autorem FreePub

Protiváleční aktivisté v řadě amerických měst protestovali proti možné vojenské intervenci v Iráku.

V posledních dnech bojovníci z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) prováděli v Iráku zvěrstva.

Militanti ISIL militanti obsadili velká území půdy v severním Iráku, včetně města Mosul, druhého největšího město v zemi, a Tikrít, rodiště bývalého diktátora Saddáma Husajna, za pouhé dva týdny. Radikálové mají také plně pod kontrolou hlavní hraniční přechod mezi Irákem a Sýrií.

USA tvrdí, že je jejich armáda připravena k leteckým úderům proti bojovníkům ISIL v Iráku a prezident Barack Obama ve čtvrtek řekl, že Washington poslal 300 „vojenských poradců“ do Iráku.

Nicméně protiváleční demonstranti v USA říkají, že irácký lid, který si vzal do rukou zbraně na pomoc armádě proti militantům, „musí mít možnost obnovit svou společnost“ bez „těchto hrozeb vojenské intervence přicházející od americké vlády.


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

Aktivisté – kteří skandovali „Ne nové válce v Iráku!“ – uvedli, že vyslání vojenských poradců může být předehrou k rozsáhlé válce, jako to bylo před válkou ve Vietnamu.

Prezident Kennedy řekl, že jen poslal vojenské poradce do Vietnamu, a když těchto 300 vojenských poradců nezmění krajinu ke spokojenosti Obamovy administrativa a jestřábů v Kongresu, kteří chtějí vidět více vojenského zapojení, bude zde jen volání k většímu vojenskému zapojení, a další vojenské akce a více vojáků a další bombardování,“ řekla Mara Verheyden-Hilliard, výkonná ředitelka Partnerství pro fond občanské spravedlnosti, jedna z organizátorů protestů ve Washingtonu, DC.

Demonstrace ve Washingtonu se konaly v sobotu před Bílým domem a byly organizovány protiválečnými organizacemi, jako je koalice Act Now to Stop War and End Racism (ANSWER).

Organizátoři protestu řekli, že se tisíce Američanů zúčastnily obdobných demonstrací v dalších velkých městech po celých Spojených státech, jako je Chicago, San Francisco, Los Angeles a New York.

Protestující také řekli, že Spojené státy chtějí jen pomoci svému vojensko-průmyslovému komplexu zasláním vojenského personálu a materiálu do Iráku.

Je to imperialistický krok, je to kapitalistický krok, tento krok není pro irácký lid, ale pro elitu ve Spojených státech,“ řekla Melba Conway, jedna z protestujících.

Překlad článku Anti-war protesters in US cities: No new war on Iraq
www.presstv.ir/detail/2014/06/22/368073/protesters-in-us-no-new-iraq-war/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat