Rubriky | Ameriky, Asie a Pacifik

Tags | ,

Americká církev bojkotuje Izrael

Zveřejněno 24 června 2014 autorem FreePub

Americká církev odhlasovala odklon od společností napojených na izraelské ilegální osady.

Valné shromáždění presbyteriánské církve minulý týden v Detroitu hlasovalo o prodeji svých akcií společností Caterpillar, Motorola Solutions a Hewlett-Packard v hodnotě 21 milionů dolarů (cca 423 milionů Kč).

Církev tvrdí, že tyto společnosti dodávají vybavení a materiál, který je mimo jiné používán pro demolici palestinských domů a pro budování ilegálních osad.

Caterpillar poskytuje těžké stroje, které Izrael používá pro ničení palestinských domů a stavění silnic do nelegálních osad, Motorola Solutions a Hewlett-Packard poskytují high-tech produkty a služby, které používají izraelské bezpečnostní síly.


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

Snažili jsme se změnit produkty a procesy těchto korporací, do kterých jsme investovali a které jsou příčinou lidského utrpení,“ řekla Elizabeth Terry Dunning, předsedkyně Mission Responsibility Through Investment presbyteriánské církve.

Rozhodnutí přichází uprostřed většího mezinárodního úsilí s cílem bojkotovat izraelské instituce, prodej akcií je oslavován jako vítězství příznivci mezinárodní kampaně Boycott, Divestment and Sanctions Movement (BDS), která má za cíl bojkotovat izraelské zboží.

Hnutí má za cíl zvýšit povědomí o izraelské politice apartheidu vůči Palestincům a pomoci ukončit okupaci jejich země. Velké instituce napříč světem se přidaly k této kampani, včetně univerzit.

V loňském roce členové Americké asociace studií (ASA), která je největším a nejstarším sdružením zahrnující interdisciplinární studie americké kultury a historie, v drtivé většině odhlasovala zákaz spolupráce s izraelskými univerzitami na v jejich kampusech.[1]

ASA uvedla, že hlavním důvodem jejího rozhodnutí bylo, že izraelské instituce byly součástí politiky, která „porušuje lidská práva,“ protože Izrael „porušuje mezinárodní právo a rezoluce OSN“ a je dobře zdokumentovaný „dopad izraelské okupace na palestinské učence a studenty.

Zdroje
[1]: Free Pub – Skupina 5000 amerických učenců požaduje bojkot Izraele

Překlad článku US church votes to divest from companies helping Israeli illegal settlements
www.presstv.ir/detail/2014/06/21/367978/us-church-votes-for-israel-sanctions/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat