Rubriky | Ameriky, Asie a Pacifik

Tags | ,

Americký senát schválil 225 milionů dolarů pro Izrael

Zveřejněno 02 srpna 2014 autorem FreePub

USA schválily další miliony dolarů pro izraelský obranný systém Iron Dome.

V pátek americký senát protlačil poskytnutí peněz pro izraelský systém Iron Dome, který je navržen tak, aby sestřeloval rakety a dělostřelecké granáty ve vzdálenosti 4 až 70 kilometrů.

Republikánský senátor Lindsey Graham řekl, že senátní hlasování je velmi potřebným signálem Tel Avivu, že USA stojí v případě potřeby za Izraelem.

Úsilí v senátu pro schválení peněz se ve čtvrtek pozastavilo kvůli námitce. Plán financování musí ještě projít sněmovnou reprezentantů a být podepsán prezidentem Obamou, aby se stal zákonem.

Hlasování senátu přichází dva dny poté, co Pentagon oznámil dodávání munice Izraeli.


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

Brzy poté, co Izrael začal ofenzívu v Gaze, chválil Obama systém Iron Dome jako důkaz oddanosti Ameriky vůči bezpečnosti Izraele.

Minulý měsíc americký ministr obrany Chuck Hagel poslal dopis vedení Kongresu s žádostí o 225 milionů dolarů (cca 4,6 miliard Kč) dodatečných finančních prostředků pro systém Iron Dome.

Peníze by se tak přidaly k již diskutovaným 351 milionům dolarů (cca 7,2 miliard Kč) pro Iron Dome za fiskální rok 2015. Celkově by tak šlo o 576 milionů dolarů ve srovnání s 176 miliony dolarů, které požadoval Pentagon pro rok, který začíná 1. října.

28. července lídr demokratické většiny v senátu Harry Reid také varoval, že požadavek Obamovy administrativy o 225 milionů dolarů na podporu Izraele pro jeho současnou válku nemusí stačit.

Tel Aviv provádí údery v Gaze již 25 dní v kuse. Zhruba 1500 Palestinců bylo zabito při izraelských útocích a další tisíce byly zraněny. Mezitím bojovníci palestinského hnutí odporu Hamás provádí odvetné útoky proti Izraeli.

Předsedkyně senátního výboru pro položky Barbara Mikulski minulý měsíc představila zákon o nouzových výdajích, republikáni však zatlačili tento návrh zpět.

V roce 2013 uvolnil Kongres 235 milionů dolarů pro systém Iron Dome. A Obamova administrativa požádala o dalších 176 milionů pro rok 2015, ale Senát tuto částku zdvojnásobil.

Překlad článku US Senate approves $225 million for Israel’s Iron Dome
www.presstv.ir/detail/2014/08/01/373662/us-senate-approves-more-money-for-israel/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat