Rubriky | Ameriky, Evropa

Američtí vojáci přistáli v Estonsku

Zveřejněno 29 dubna 2014 autorem FreePub

Uprostřed stupňující se krize na Ukrajině vyslaly USA zhruba 150 amerických vojáků do Estonska.

Vojáci ze 173. výsadkové brigády přistáli v pondělí na letecké základně Amari v západním Estonsku jako součást kontingentu o 600 vojácích v sérii vojenských cvičení v průběhu celého roku.

Transatlantická vazba není něco, co Estonci berou za samozřejmost. Spíše to vidíme jako zásadní prvek bezpečnosti v nezabezpečeném světě,“ prohlásil estonský prezident Toomas Hendrik Ilves, který vojáky přivítal.

To je důvod, proč jsme tak ocenili boty spojenců tady na zemi,“ dodal.

Nejméně 450 amerických vojáků již dorazilo do Lotyšska, Litvy a Polska za poslední týden na společná vojenská cvičení, uvedlo americké ministerstvo obrany.

Mezitím čtyři britské stíhačky přistály v pondělí na letecké základně Šiauliai v severní Litvě, jde o první z 12 stíhaček, která budou rozmístěny ve třech pobaltských státech – v Estonsku, Lotyšsku a Litvě.


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

„Jsme tu, abychom jasně uklidnili naše pobaltské spojence, že jsme schopni v případě potřeby ochránit svůj vzdušný prostor,“ řekl novinářům v Šiauliai velící důstojník britského letectva Simon Hulme.

Západní vojenské manévry na ruském prahu vyvolaly obavy z přímé konfrontace mezi vojenskou aliancí NATO a Moskvou kvůli Ukrajině.

Rusko také začalo rozsáhlé vojenské manévry v blízkosti hranic s Ukrajinou, říká, že musí reagovat na eskalace násilí na východní Ukrajině a na militarizaci regionu ze strany USA a jejich spojenců.

Na východní Ukrajině byla zahájena vojenská operace proti anti-kyjevským demonstrantům, která zahrnuje 11 000 ukrajinských vojáků, 160 tanků, 230 obrněných vozidel a nejméně 150 dělostřeleckých systémů.

V rozhovoru s Press TV ze dne 19. dubna americký politický komentátor Don DeBar poznamenal, že USA „umisťují vojenské zdroje jako přípravu k útoku na Rusko.

Dodal, že Rusové jsou očividně obklopeny americkou armádou.

Překlad článku US troops land in Estonia for war games on Russia’s doorstep
www.presstv.ir/detail/2014/04/28/360470/us-sends-150-troops-to-russias-border/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat