Rubriky | Ameriky, Evropa

Američtí zákonodárci: Budeme stát za Izraelem

Zveřejněno 30 července 2014 autorem FreePub

Američtí zákonodárci tvrdí, že budou „stát za Izraelem“ při jeho smrtících útocích proti Palestincům v obležené Gaze.

V pondělí se republikánští a demokratičtí zákonodárci sešli na akci pořádané National Leadership Assembly for Israel a vyjádřili svůj nesouhlas s jakoukoli kritiku izraelských zvěrstvech proti Palestincům.

Dnes jsme zde, abychom stáli za Izraelem,“ řekl předseda sněmovny John Boehner na této akci. „Dokud jsem mluvčí, bude to naše věc.“

Pro-izraelské shromáždění přišlo v době, kdy Tel Aviv provádí údery v Gaze již více než 20 dní v kuse. Zhruba 1200 Palestinců bylo zabito při izraelských útocích a více než 6700 dalších bylo zraněno.

Od doby, kdy v pondělí večer izraelský premiér Benjamin Netanjahu pohrozil eskalací války v Gaze, bylo nejméně 100 Palestinců, většinou civilistů, zabito a mnoho dalších zraněno. Izraelské ostřelování tankem také zasáhlo sklad paliva jediné elektrárny v Gaze.

Mezitím bojovníci palestinského hnutí odporu Hamás provádí odvetné útoky proti Izraeli. Podle izraelské armády počet zabitých izraelských od začátku izraelské války v Gaze čísla 53. Nicméně palestinští bojovníci říkají, že doposud zabili více než 100 izraelských vojáků.

Senátor Ben Cardin, který se také zúčastnil této pro-izraelské akce, řekl: „Neexistuje morální ekvivalence mezi Izraelem a Hamásem.

Existuje morální rozpor mezi dodavateli teroru a obránci lidí,“ řekl také poslanec Steny Hoyer.

Mezi další zákonodárce, kteří promluvili na této akci, patří Kevin McCarthy, Ed Royce a Ileana Ros-Lehtinen, uvedl server The Hill.[1]

V pondělí odpoledne lídr demokratické většiny v senátu Harry Reid také varoval, že požadavek Obamovy administrativy o 225 milionů dolarů (cca 4,6 miliard Kč) na podporu Izraele pro jeho současnou válku nemusí stačit.

Minulý týden poslal americký ministr obrany Chuck Hagel dopis vedení Kongresu s žádostí o 225 milionů dolarů dodatečných finančních prostředků pro izraelský obranný systém Iron Dome, který je navržen tak, aby sestřeloval rakety a dělostřeleckou palbu ve vzdálenosti od 4 do 70 kilometrů.

Peníze by se tak přidaly k 351 milionům dolarů (cca 7,2 miliard Kč), které se již diskutují pro systém Iron Dome na fiskální rok 2015. To by znamenalo pomoc ve výši celkem 576 milionů dolarů (cca 11,8 miliard Kč).

Ale Reid řekl, že Tel Aviv bude potřebovat ještě více peněz od Washingtonu, pokud válka bude pokračovat.

V případě, že dáme izraelského lidu jen minimální výši podpory, pak nemůžeme čekat v rukama v klíně a doufat, že to všechno v budoucnosti vyjde,“ řekl Reid. „Můžeme to udělat lépe a je třeba zajít dále při ochraně Izraele.

Izraelské zvěrstva proti Palestincům hodně financována Washingtonem v rámci současné 10-leté dohody s Izraelem – podepsána byla v roce 2007 předchozí vládou – více než 3 miliardy dolarů z kapes amerických daňových poplatníků proudí každoročně do Izraele v rámci vojenské pomoci.

Úřadující administrativa demokratů údajně zvažuje navýšení vojenské pomoci Tel Avivu po roce 2017, kdy vyprší současná dohoda.

V pondělním telefonickém rozhovoru s PressTV Bruce Gagnon, americký protiválečný aktivista z Global Network Against Weapons, řekl, že Spojené státy jsou do značné míry vinné za zvěrstva, která Izrael páchá proti Palestincům, „protože naše země posílá Izraeli 3,1 miliard dolarů za rok.[2]

Zdroje
[1]: The Hill – Lawmakers vow to stand by Israel in Gaza fight
[2]: PressTV – US is largely responsible for Gaza tragedy: Gagnon

Překlad článku US lawmakers: Standing with Israel “will be our cause”
www.presstv.ir/detail/2014/07/29/373272/us-lawmakers-we-stand-with-israel/

Foto: Předseda americké sněmovny reprezentantů John Boehner

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat