Amnesty: Zastavte válečné zločiny ze strany kyjevských batalionů

Zveřejněno 10 září 2014 autorem FreePub

Lidskoprávní organizace vyzvala k ukončení zločinů dobrovolných batalionů bojujících po boku kyjevské armády.

Generální tajemník Amnesty International Salil Shetty se 8. září setkal v Kyjevě s ukrajinským premiérem Arsenijem Jaceňukem, vyzval ukrajinskou vládu, aby zastavil špatné zacházení a válečné zločiny dobrovolných praporů působících po boku pravidelných ukrajinských ozbrojených sil, píše se na webu Amnesty International.[1]

Ukrajinské orgány nesmí kopírovat bezpráví a zneužívání, která existovala v oblastech dříve držených separatisty,“ řekl Salil Shetty.

Amnesty International zveřejnila nový výzkum provedený v ukrajinském regionu Luhansk, týká zneužívání a válečných zločinů dobrovolnického praporu Ajdar.[2]

Tohle není Evropa. Je to jiné … Je zde válka. Zákony se změnily, postupy byly zjednodušeny … Když se rozhodnu, můžu vás nechat zatknout, dát vám pytel přes hlavu a zamknout ve sklepě po dobu 30 dnů na základě podezření z napomáhání separatistům,“ řekl podle dokumentu velitel praporu Ajdar výzkumníkovi z Amnesty International.

Členové obranného praporu Ajdar, který působí v regionu Luhansk, byli zapojeni do rozsáhlého zneužívání, včetně únosů, nezákonného věznění, týrání, krádeží, vydírání a možná také poprav,“ píše se v dokumentu.

Amnesty International však nezapomněla ani na separatisty. „Část oblasti, kde prapor Ajdar v současné době působí – jako je aglomerace Severodoněck, Lysyčansk a Rubižne a město Shchastya – byla pod kontrolou separatistických sil z tzv. Luhanské lidové republiky (LNR) od poloviny května do konce července. Během této doby, separatistické síly údajně dopustil širokou škálu porušování proti civilistům, včetně únosů, krádeží a vražd. Amnesty International zdokumentovala takové zneužívání separatistickými ozbrojených skupin v jiných regionech. Během této doby se separatistické síly údajně dopustily široké škály trestné činnosti proti civilistům, včetně únosů, krádeží a vražd. Amnesty International zdokumentovala takové chování separatistických ozbrojených skupin i v jiných regionech,“ píše se v dokumentu.

Zdroje
[1]: Amnesty International – Ukraine must stop ongoing abuses and war crimes by pro-Ukrainian volunteer forces
[2]: Amnesty International – Ukraine: Abuses and war crimes by the Aidar Volunteer Battalion in the north Luhansk region

Aidar Battalion logo

Foto: Nášivka praporu Ajdar

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • hel 11.9.2014 at 9.51

    to je skutečně neslýchané!!! takže amnesty international se podílí na fašistickém převratu na ukrajině tím, že se dopouští veřejné POMLUVY opolčenců a tím samozřejmě snižuje jejich vážnost a důveryhodnost u veřejnosti…no FUJ !

  • Ruda 10.9.2014 at 20.13

    Z článku je jasné,banda zvaná Amnesty International je prolhaná jako Porošenko či Jacenuk.Na východní Ukrajině je domobrana bránící za cenu svých životů své rodiny proti kyjevským vzbouřencům a separatistům.Proč by asi měli unášet a vraždit svoje lidi ?Je známé i v americkém tisku ,že právě fašistická uskupení Aidar či SS Azov a další vraždí a loupí jako o závod.Spolu s teroristy z Pravého sektoru a židovskými zabijáky ze Svobody se ve vraždění předhánějí.Je to totiž za velké prachy,které jim za každého zavražděného veřejně slíbil vůdce židáků schovaný ve Švýcarsku.Takže proč jsme tady krmeni takovými nesmysly.