Rubriky | Austrálie

Tags | ,

Začíná soudní bitva mezi australskými zemědělci kvůli GMO

Zveřejněno 12 února 2014 autorem FreePub

Dva australští zemědělci se soudí u australského nejvyššího soudu.

Žaloba se týká GM kontaminace. Očekává se, že tento případ stanoví zodpovědnost zemědělců s GM plodinami vůči okolnímu území.

Celosvětově sledovaná právní bitva má na jedné straně zemědělce jménem Steve Marsh, který žaluje svého souseda Michaela Baxtera za nedbalost a údajnou kontaminaci půdy, na které Marsh dříve pěstoval bio oves a pšenici.

Právníci tvrdí, že jde o první žalobu na světě, která se týká GM kontaminace a bude sloužit jako precedens pro budoucí případy.

„Pokud víme, jde o první soudní případ svého druhu na světě,“ řekl Marshův právník Mark Walter, právní z Slater and Gordon’s Commercial and Project Litigation. Případ by mohl mít dopad na konvenční zemědělský průmysl a spotřebitele, uvedl Walter podle webu WAtoday.com.au.

Soudní proces otestuje zákonná práva zemědělců zvolit si, co si vypěstují na své půdě, poukázal Walter.

Je důležité, aby zemědělcům zůstala práva pěstovat non-GM potraviny, čímž se zajistí, že si takové potraviny budou moci koupit spotřebitelé,“ řekl.

Očekává se, že soudní proces bude trvat tři týdny a pravděpodobně povede k předpisům vymezující hranice mezi GMO farmami a farmami bez GMO. Mohlo by také dojít ke změně australské politiky nulové tolerance kontaminace organických (bio) plodin.

Ekologičtí zemědělci se obávají, že by to mohlo vést k situaci, kdy by tak jako tak prohráli. Pokud zůstane politika nulové tolerance, tak riskují, že přijdou kvůli kontaminaci o bio certifikace, protože púrodukce GMO plodin se zvyšuje. Pokud by byla tato politika méně přísná, pak by bio australští zemědělci ztratili svou pozici uprostřed rostoucí popularity potravin bez GMO po celém světě.

Za sezónu 2013 si koupili pěstitelé v Západní Austrálii rekordních 416 tun GMO semen řepky Roundup Ready, což je o 38% více, než v předchozím roce.

Na vině je nezodpovědné zemědělství

Zemědělec Marsh tvrdí, že v roce 2010 řepka Roundup Ready zemědělce Baxtera byla větrem zanesena na jeho farmu a tak přišel o bio certifikát na 70% své půdy. Tato ztráta ho stála odhadem 76 000 amerických dolarů (cca 1 540 000 Kč).

V době, kdy došlo k rozšíření GMO řepky na Marshův statek měl certifikaci Národní asociace pro udržitelné zemědělství v Austrálii (NASAA), která má pro GMO materiál nulovou toleranci.

Richard Niall, Marshův advokát, v pondělí soudu řekl, že tato situace měla zničující účinek na živobytí jeho klienta a že to byla Baxterova chyba.

Marshův soused „byl zcela lhostejný bezohlednou výsadbou geneticky modifikované řepky,“ řekl Niall. Zemědělcovi se nepodařilo uhlídat geneticky modifikovaná semena a „tisíce se jich“ se dostalo díky větru na Marshův pozemek.

 

Částečný překlad článku ‘World’s first’ farmer trial over GM crop contamination begins in Australia
rt.com/news/gm-crop-contamination-australia-371/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat