Rubriky | Svět

Zemi obklopuje „bublina“ bakterií ve výšce 10 kilometrů

Zveřejněno 17 února 2014 autorem FreePub

Zemská horní atmosféra pod bodem mrazu, téměř bez kyslíku a plná UV záření není místo k životu.

Ale předloni v zimě vědci z Georgia Institute of Technology zjistili, že se tam ve skutečnosti daří miliardám bakterií. Výzkumníci očekávali pouze pár mikroorganismů, vystoupili do výšky deseti kilometrů tryskovým letadlem od NASA. V této výšce čerpali vzduch skrze filtr na zachytávání částic.

Zpět na zemi poté prozkoumávali to, co zachytili. Zjistili, že 20% toho, co považovali za prach, bylo živé. Zdá se, že je Země obklopena „bublinou“ plnou bakterií.

Vědci ještě nevědí, co tam bakterie dělají, ale mohou být nezbytné k tomu, jak atmosféra funguje, řekl Kostas Konstantinidis, environmentální mikrobiolog z týmu Georgia Institute of Technology.

Například by bakterie mohly být zodpovědné za recyklaci živin v atmosféře, jako to dělají na Zemi. A podobně jako i jiné částice by mohly ovlivnit vzory počasí tím, že pomáhají formovat mraky. Nicméně by také mohly přenášet nemoce z jedné strany planety na druhou.

Vědci zjistili, že bakterie E. coli v jejich vzorcích (o které si myslí, že ji hurikány dostaly nahoru z měst), a mají v plánu prozkoumat, zda na nás dolů prší.

Pokud se vědci dozví více o těchto bakteriích, mohli by možná bojovat proti změně klimatu speciálně upravenými bakteriemi, které by rozkládaly skleníkové plyny na jiné méně škodlivé látky, řekla Ann Womack, mikrobiální ekoložka z University of Oregon.

 

Překlad článku Bacteria Live At 33,000 Feet
www.popsci.com/science/article/2013-06/bacteria-33000-feet

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat