Rubriky | Evropa

Belgický zákon by mohl omezit svobodu projevu

Zveřejněno 26 března 2014 autorem FreePub

Podle mediálního představitele OBSE by navrhovaný zákon mohl omezit svobodu projevu.

Zástupkyně OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) pro svobodu médií Dunja Mijatović vyjádřila 25. března 2014 znepokojení nad navrhovaným zákonem v Belgii, který kriminalizuje určité formy projevu, například kvůli podněcování k diskriminaci na základě pohlaví.

Svoboda projevu by neměla být trestným činem. Právo vyjádřit své názory je univerzální a základní lidské právo, musí být dodržováno a chráněno, a omezeno pouze na případy úmyslného a nebezpečného podněcování k násilí,“ řekl Mijatović. „Dokonce i projev, který shledáme jako urážlivý a který není v souladu s většinou základních demokratických principů a hodnot, je bolestivý nebo provokativní, musí být povolen, aby byl slyšet.

Podle návrhu předloženého belgickými zákonodárci, který je k dispozici na internetových stránkách Senátu, sankce za sexistické a další diskriminační projevy na základě pohlaví zahrnují pokuty a tresty odnětí svobody až na jeden rok. Mijatović řekla, že tyto sankce jsou příliš tvrdé na zákon, který byl nejasně formulován a předmětem nejasného výkladu.

Žádám členy belgického parlamentu, aby přehodnotili a odmítli tento zákon, protože by mohl omezit svobodu projevu,“ řekla Mijatović.

Další zdroj
The Washington Post: Belgium bans a wide range of sexist speech

Obrázek: Vlajka svobody projevu.

Překlad článku Proposed Belgian legislation could limit freedom of expression, says OSCE media freedom representative
www.osce.org/fom/116822

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat