Rubriky | Ameriky, Asie a Pacifik

Tags | ,

Bojkotuje Obama ekonomicky Izrael?

Zveřejněno 25 července 2014 autorem FreePub

Vlivný americký senátor říká, že Obama pomocí Federálního leteckého velení (FAA) „ekonomicky bojkotuje Izrael.

V úterý odpoledne FAA zakázala všem americkým letadlům létat do Izraele poté, co raketa dopadla poblíž mezinárodní letiště Ben Gurion v Tel Avivu. Ve středu agentura FAA prodloužila zákaz letů pro další den s odvoláním na probíhající „potenciálně nebezpečné situace vytvořené ozbrojeným konfliktem mezi Izraelem a Gazou.

Republikánský senátor Ted Cruz z Texasu v reakci obvinil Obamovu administrativu z pokusu o sabotáž izraelské ekonomiky pomocí zabránění letů do Tel Avivu.

Fakta naznačují, že prezident Obama právě použil Federální letecké velení k zahájení ekonomického bojkotu Izraele, aby se pokusil donutit naše spojence jednat v souladu s požadavky jeho zahraniční politiky,“ řekl Cruz.[1]

Mezitím izraelská lobby ve Spojených státech požadovala okamžitou revizi politiky FAA o které uvedla, že „izolovala“ Izrael.

Chápeme potřebu a povinnost chránit bezpečnost leteckých cestujících, ale jsme znepokojeni rozhodnutím FAA zakázat všechny komerční lety amerických letadel na letiště Ben Gurion v Izraeli,“ uvedl v noci na středu v prohlášení Americko-izraelský výbor pro veřejné záležitosti (AIPAC).[2]

Více než 700 Palestinců bylo zabito a tisíce byly raněny, včetně žen a dětí, ze strany Izraele při jeho ofenzívě proti Palestincům v obležené Gaze.

Brigády Izz ad-Dína al-Kassáma, vojenské křídlo palestinského hnutí Hamás, zahájily proti Izraeli odvetné útoky.

Izraelské vojenské letouny provádí neustálé nálety proti Gaze od 8. července. Ve čtvrtek zahájily tisíce izraelských vojáků pozemní invazi do hustě obydleného pásma Gazy.

Izraelští příznivci v USA uvedli, že rostoucí mezinárodní kampaň bojkotu Izraele kvůli jeho zvěrstvům proti palestinskému lidu je jednou z největších výzev Tel Avivu.

Na začátku letošního roku Malcolm Hoenlein, výkonný místopředseda Konference prezidentů hlavních amerických židovských organizací vyzval západní vlády, aby pracovaly proti tomuto fenoménu.

Izrael čelí rozšiřujícímu se bojkotu ze strany některých evropských podniků kvůli jeho nelegálním aktivitám týkajících se osad na okupovaném palestinském území.

Dvě největší evropské finanční instituce bojkotují transakce izraelských společností, které jsou zapojeny do výstavby osad.

Evropská unie také zablokovala všechny granty a finanční prostředky jakémukoliv izraelskému subjektu se sídlem v nelegálních osadách.

Organizace American Studies Association (ASA) také oznámila rozhodnutí bojkotovat izraelské instituce a akademiky kvůli diskriminačnímu zacházení s Palestinci.[3]

Izraelci jsou frustrovaní tváří v tvář rostoucí kampaně bojkotu jejich země. Izraelští představitelé měli několik setkání ve snaze najít strategii, jak čelit těmto bojkotům.

V rozhovoru pro Press TV v srpnu loňského roku íránský politolog Hamid Golpira řekl, že by měla existovat mezinárodní kampaň, „která by ukázala, že je Izrael apartheid, stejně jako byla apartheidem Jihoafrická republika. A měl by existovat celosvětová kampaň bojkotu a sankcí proti režimu apartheidu v Izraeli, stejně jako existovala kampaň proti apartheidu v Jihoafrické republice.[4]

Zdroje
[1]: Ted Cruz – Did President Obama Just Launch an Economic Boycott of Israel?
[2]: AIPAC – AIPAC Statement on FAA Ban on US Airline Travel to Israel
[3]: FreePub – Skupina 5000 amerických učenců požaduje bojkot Izraele
[4]: PressTV – Netanyahu wants no-state solution for Palestine: Hamid Golpira

Překlad článku US Senator Ted Cruz says Obama using FAA in ‘economic boycott of Israel’
www.presstv.ir/detail/2014/07/23/372529/obama-implementing-economic-boycott-of-israel/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat