Rubriky | Ameriky

Brazílie: Policie se střetla s demonstranty [VIDEO]

Zveřejněno 09 února 2014 autorem FreePub

Přes 1000 demonstrantů se střetlo s policií kvůli zvýšení jízdného v MHD v Rio de Janeiru.

Demonstrace, která je nejnovějším příkladem doutnajícího sociálního napětí v předehře k mistrovství světa, přišla poté, co starosta Ria oznámila zvýšení jízdného v autobusech od 8. února o 9%.

Jedno jízdné v autobusech MHD se zvedne z 2,75 brazilských realů (cca 24,24 Kč) na 3 realů (cca 26,5 Kč).

Protest byl svolán hnutím Pasa Livre (Volný průchod), začal poklidně – zhruba 800 protestujících se sešlo před katedrálou Candelaria v centru města Rio. Demonstranti poté pochodovali směrem k hlavnímu vlakovému nádraží.

Střety vypukly uvnitř vlakového nádraží poté, co demonstranti začali skákat přes turnikety a policie použila obušky a slzný plyn k rozehnání naštvaného davu, který na policisty házel kameny. Protestující také zdemolovali automaty na jízdenky a zapálili barikády.


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

Nebudeme platit tři realy,“ křičeli.

Podle zpráv byl kameraman nahrávající tyto události zasažen do hlavy výbušným zařízením. Muž byl poté ve vážném stavu převezen do nemocnice Souza Aguiar v blízkosti nádraží.

Brazilské úřady nádraží uzavřely během dopravní špičky, takže byly postiženy tisíce dojíždějících. Někteří kolemjdoucí byli navíc ovlivněni slzným plynem policie.

Demonstrace se konala ve čtvrtek a byla mnohem menší než protesty kvůli fotbalovému šampionátu, které přitáhly v loňském roce více než milion lidí do ulic.

Kritici tvrdí, že miliony dolarů vynaložené na fotbalovou akci by měly být investovány do zlepšení zdraví, vzdělávacích služeb, dopravy a bydlení v zemi.

Začátek fotbalového šampionátu je naplánovaný na 12. června.

 

Překlad článku Police, protesters clash in Rio over fare hike
www.presstv.ir/detail/2014/02/07/349594/police-clash-with-protesters-in-brazil/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat