Rubriky | Ameriky

Brazílie: Policie se střetla s demonstranty [VIDEO]

Zveřejněno 09 února 2014 autorem FreePub

Přes 1000 demonstrantů se střetlo s policií kvůli zvýšení jízdného v MHD v Rio de Janeiru.

Demonstrace, která je nejnovějším příkladem doutnajícího sociálního napětí v předehře k mistrovství světa, přišla poté, co starosta Ria oznámila zvýšení jízdného v autobusech od 8. února o 9%.

Jedno jízdné v autobusech MHD se zvedne z 2,75 brazilských realů (cca 24,24 Kč) na 3 realů (cca 26,5 Kč).

Protest byl svolán hnutím Pasa Livre (Volný průchod), začal poklidně – zhruba 800 protestujících se sešlo před katedrálou Candelaria v centru města Rio. Demonstranti poté pochodovali směrem k hlavnímu vlakovému nádraží.

Střety vypukly uvnitř vlakového nádraží poté, co demonstranti začali skákat přes turnikety a policie použila obušky a slzný plyn k rozehnání naštvaného davu, který na policisty házel kameny. Protestující také zdemolovali automaty na jízdenky a zapálili barikády.


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

Epiderma - Slevomat.cz

Nebudeme platit tři realy,“ křičeli.

Podle zpráv byl kameraman nahrávající tyto události zasažen do hlavy výbušným zařízením. Muž byl poté ve vážném stavu převezen do nemocnice Souza Aguiar v blízkosti nádraží.

Brazilské úřady nádraží uzavřely během dopravní špičky, takže byly postiženy tisíce dojíždějících. Někteří kolemjdoucí byli navíc ovlivněni slzným plynem policie.

Demonstrace se konala ve čtvrtek a byla mnohem menší než protesty kvůli fotbalovému šampionátu, které přitáhly v loňském roce více než milion lidí do ulic.

Kritici tvrdí, že miliony dolarů vynaložené na fotbalovou akci by měly být investovány do zlepšení zdraví, vzdělávacích služeb, dopravy a bydlení v zemi.

Začátek fotbalového šampionátu je naplánovaný na 12. června.

 

Překlad článku Police, protesters clash in Rio over fare hike
www.presstv.ir/detail/2014/02/07/349594/police-clash-with-protesters-in-brazil/

Epiderma - Slevomat.cz

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.