Rubriky | Evropa

Británie utratila miliardy liber za vojenské intervence

Zveřejněno 24 dubna 2014 autorem FreePub

Od roku 1990 utratila Velká Británie přibližně 57 miliard dolarů (cca 1,13 bilionu Kč) za vojenské intervence.

Výdaje šly především na války v Iráku a Afghánistánu, které byly později považovány za strategická selhání, uvádí studie zveřejněná Royal United Services Institute (RUSI).[1]

Drtivá většina peněz byla vynaložena při zámořských vojenských operací v Iráku a Afghánistánu, uvádí studie s názvem Wars in Peace (Války v míru) od britského think tanku RUSI.

Údaje, které byly získány na základě zákona o svobodě informací od ministerstva obrany, ukazují, že pokud se započítají platby v důsledku úrazů a smrti, pak celkové náklady britských vojenských konfliktů od roku 1990 dosahují 42 miliard liber (cca 1,4 bilionu Kč), zatímco další 30 miliard liber (cca 1 bilion Kč) by mohlo být vynaloženo na dlouhodobou péči o veterány, uvedl ve svém článku britský deník Guardian.[2]

Kampaně v Iráku a Afghánistánu, které uvádí studie, byly posouzeny jako „strategická selhání“ a tvoří 84 procent všech vojenských výdajů na intervence od roku 1990.

Studie také uvádí, že „již nejsou žádné vážné neshody“ ohledně toho, že válka v Iráku skutečně zvýšila radikalizaci mladých muslimů ve Velké Británii. Studie vychází z odhadu, že zhruba 100 000 Iráčanů zemřelo v důsledku druhé irácké války a dva miliony uprchlíků zaplavily sousední země.

Studie uvádí, že v roce 2002, rok před válkou v Iráku, Saddám Husajn již nepředstavoval žádnou vážnou hrozbu a že nyní je hrozba z Iráku mnohem větší.

V současné době radikální džihádistické skupiny na irácko-syrské hranici představují nové teroristické hrozby pro Spojené království a jeho spojence, které by neexistovaly, alespoň ne v této podobě, kdyby Saddám zůstal u moci,“ říká studie.

Malcolm Chalmers, výzkumný ředitel RUSI, konstatuje, že britské katastrofální mise v Helmandu v jižním Afghánistánu byl způsobeny mnoha špatnými rozhodnutími. Sesazení regionální guvernéra Sher Mohammad Akhundzada způsobilo, že se mnoho členů jeho milice připojilo k povstalcům a pěšáci Talibanu byli většinou rekrutováni v místě a byli „motivováni mnohem více opozicí vůči cizí intervenci než globálním džihádismem.“ Také poznamenal, že pěstování opia je mnohem vyšší, než tomu bylo před zásahem.

Zdroje
[1]: RUSI: Wars in Peace: British Military Operations since 1991
[2]: The Guardian: UK military operations since cold war have cost £34bn, says study

Foto: Britští vojáci v Afghánistánu.

Částečný překlad článku ​Britain wasted £34 billion on military interventions since Cold War
rt.com/news/154396-uk-military-interventions-spending/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat