Od roku 1990 utratila Velká Británie přibližně 57 miliard dolarů (cca 1,13 bilionu Kč) za vojenské intervence.
Výdaje šly především na války v Iráku a Afghánistánu, které byly později považovány za strategická selhání, uvádí studie zveřejněná Royal United Services Institute (RUSI).[1]
Drtivá většina peněz byla vynaložena při zámořských vojenských operací v Iráku a Afghánistánu, uvádí studie s názvem Wars in Peace (Války v míru) od britského think tanku RUSI.
Údaje, které byly získány na základě zákona o svobodě informací od ministerstva obrany, ukazují, že pokud se započítají platby v důsledku úrazů a smrti, pak celkové náklady britských vojenských konfliktů od roku 1990 dosahují 42 miliard liber (cca 1,4 bilionu Kč), zatímco další 30 miliard liber (cca 1 bilion Kč) by mohlo být vynaloženo na dlouhodobou péči o veterány, uvedl ve svém článku britský deník Guardian.[2]
- Lukáš Gliniarczyk / Jiří Schmied – propaganda – Debatní klub
- Británie utratila za armádu dronů 4 miliardy liber
Kampaně v Iráku a Afghánistánu, které uvádí studie, byly posouzeny jako „strategická selhání“ a tvoří 84 procent všech vojenských výdajů na intervence od roku 1990.
Studie také uvádí, že „již nejsou žádné vážné neshody“ ohledně toho, že válka v Iráku skutečně zvýšila radikalizaci mladých muslimů ve Velké Británii. Studie vychází z odhadu, že zhruba 100 000 Iráčanů zemřelo v důsledku druhé irácké války a dva miliony uprchlíků zaplavily sousední země.
Studie uvádí, že v roce 2002, rok před válkou v Iráku, Saddám Husajn již nepředstavoval žádnou vážnou hrozbu a že nyní je hrozba z Iráku mnohem větší.
„V současné době radikální džihádistické skupiny na irácko-syrské hranici představují nové teroristické hrozby pro Spojené království a jeho spojence, které by neexistovaly, alespoň ne v této podobě, kdyby Saddám zůstal u moci,“ říká studie.
Malcolm Chalmers, výzkumný ředitel RUSI, konstatuje, že britské katastrofální mise v Helmandu v jižním Afghánistánu byl způsobeny mnoha špatnými rozhodnutími. Sesazení regionální guvernéra Sher Mohammad Akhundzada způsobilo, že se mnoho členů jeho milice připojilo k povstalcům a pěšáci Talibanu byli většinou rekrutováni v místě a byli „motivováni mnohem více opozicí vůči cizí intervenci než globálním džihádismem.“ Také poznamenal, že pěstování opia je mnohem vyšší, než tomu bylo před zásahem.
- Gangy využily svobodné zednáře ke zkorumpování policie
- Organizovaný zločin infiltroval klíčové britské instituce
Zdroje
[1]: RUSI: Wars in Peace: British Military Operations since 1991
[2]: The Guardian: UK military operations since cold war have cost £34bn, says study
Foto: Britští vojáci v Afghánistánu.
Částečný překlad článku Britain wasted £34 billion on military interventions since Cold War
rt.com/news/154396-uk-military-interventions-spending/