Britská vláda je obviněna z nepřímého vyzbrojování somálských pirátů

Zveřejněno 07 ledna 2014 autorem FreePub

Zpráva o exportu britských zbraní vyvolala toto obvinění

Obvinění se týká toho, že by Británie mohla ozbrojovat somálské piráty a diktátorské režimy. Poslanci to tvrdí kvůli množství zbraní, které jsou vyváženy, a špatnému dohledu.

Naléhavé přezkoumání bylo zahájeno kvůli tomu, proč bylo zhruba 44 000 zbraní exportováno do východní Afriky za pouhých 15 měsíců. Vládní údaje ukazují, že mezi zbraněmi bylo 30 000 útočných pušek, 2536 pistolí a 11 000 pušek, které skončily v zemích se špatnými záznamy lidských práv, jako je Somálsko, Egypt a Srí Lanka. Některé zbraně byly také vyvezeny do Ruska a Jižní Afriky.

Zpráva, která byla součástí rozsáhlého vyšetřování vývozu zbraní, poznamenala, že poslanci chtějí vědět, proč britské firmy potřebují takové velké hromady nových zbraní vzhledem k tomu, že již před dubnem 2012 jich měly v arzenálech tisíce.

Poslanci tvrdí, že samotný objem vyvezených zbraní znamená, že bylo obtížné udržet přehled o tom, kde skončí, což vybízí ke spekulaci, že by mohla Velká Británie vyzbrojovat piráty v Somálsku.

Komisař pro kontrolu exportu zbraní Dolní sněmovny řekl, že obchodní oddělení, které schválilo vývoz zbraní, ani důkladně neposoudilo, kam zbraně putovaly.
Poslanci rovněž vyjádřili pochybnosti o tom, zda je britská exportní politika „ve správné rovnováze mezi obchodem se zbraněmi a sledovacími zařízeními a našimi ekonomickými zájmy.

Důkazy poskytnuté panem Bellem naznačují, že oddělení nemělo proces pro dohled nad kumulativním počtem zbraní a zda jsou tyto vývozy do jiných zemí potřebné pro jejich ochranu.

Vedoucí Organizace pro kontrolu exportu Edward Bell řekl, že chápe obavy poslanců vzhledem k velkému počtu zbraní, ačkoliv popřel, že by se zbraně dostaly do nesprávných rukou.

 

Foto: Britská puška L98A2.

Částečný překlad článku UK govt accused of indirectly arming Somali pirates
rt.com/news/british-weapons-somali-pirates-208/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat