Britské národní parky frakování možná neuniknou

Zveřejněno 10 srpna 2014 autorem FreePub

Ve Velké Británii v národních parcích žádné frakování nebude. Pouze „za výjimečných okolností.

Britská vláda téměř zakázala kontroverzní metodu těžby – tzv. frakování, neboli také fracking či hydraulické štěpení – v národních parcích a dalších přírodních krásách, avšak s jedinou výjimkou a tou je těžba „za výjimečných okolností.

Vláda chce využít zásoby břidličného plynu a ropy. Pozvala energetické firmy hledající licenci pro frakování, při této metodě se do země pod vysokým tlakem pumpuje voda, aby se uvolnil plyn a ropa, ke kterým se konvenční metody nemohou dostat.[1]

Odblokování břidličného plynu v Británii má potenciál poskytnout nám větší energetickou bezpečnost, zaměstnanost a růst,“ řekl Matthew Hancock, ministr obchodu, podnikání a energetiky.

Ve stejnou dobu vláda uvedla, že by licence měly být zamítnuty za normálních okolností v národních parcích, v oblastech s výjimečnými přírodními krásami, u památek světového dědictví UNESCO a v mokřadních oblastech s názvem Broads.

Veřejný zájem

Ale i v těchto oblastech se může těžit, pokud je to „ve veřejném zájmu.Ministerstvo pro komunity a místní vládu bude mít v takových případech konečné slovo. Mluvčí uvedl, že rozhodnutí budou „záviset na místních podmínkách.

Mnohé z formací břidličných skal označovaných jako „potenciálně využitelných pro frakování“ leží uvnitř národních parků nebo v oblastech s výjimečnými přírodními krásami, jak ukazuje mapa níže:

Proti frakování již existuje silný odpor veřejnosti. Průzkumné vrty – předehra pro frakování – vyvolaly ostré protesty, nejznámější v loňském roce v Balcombe na jihu Anglie, kdy firma Cuadrilla Resources provedla průzkumný vrt.

Níže uvedená mapa ukazuje oblasti s licencemi pro těžbu ropy a plynu:

Veřejný poplach

Frakování má několik potenciálních následků pro životní prostředí. Riziko menších zemětřesení[2] a znečištění zdrojů pitné vody[3] frakovacími chemikáliemi vyvolávají poplach u veřejnosti, ale vědci říkají, že jsou to relativně malé problémy.

Zemětřesení by byly hodně malá a i tak by to bylo neobvyklé,“ řekl Andrew Aplin z Durham University v Británii.

Aplis uvedl, že strach z kontaminace vody[4] je také přehnaný. „Data z USA ukazují, že kontaminace se zřídkakdy dostane dále než 500 metrů nad místo frakování,“ řekl. „Pokud se tedy frakuje ve větší hloubce, tak je kontaminace velmi nepravděpodobná.

Místo toho by byly nejhoršími dopady znečištění od těžkých nákladních automobilů přepravujících materiál a odpadní vodu z míst frakování. „Každá frakovací operace produkuje cca 7,5 milionů litrů odpadní vody, kterou je třeba někam dát,“ řekl. Navíc z míst, kde se těží, může unikat zemní plyn v případě špatného těsnění.

Miliardy barelů

Velká Británie má obrovská množství ropy a zemního plynu, která by mohla být získána pomocí frakování.[5] British Geological Survey odhaduje, že jen v pánvi Weald na jihu Anglie se nachází 8,57 miliard barelů ropy[6] a 37,7 bilionů metrů krychlových zemnáho plynu v oblasti Bowland-Hodder.[7]

Ale zkušenosti z USA naznačují, že pouhé 1% může být využitelné.[8]

Aplin odhaduje, že by musely být provedeny „tisíce“ vrtů, aby se frakování ve Velké Británii vyplatilo. Zatím jsou v Británii pouze tři vrty v porovnání s 40 000 vrty v USA.

Firma Cuadrilla již předložila dva plány pro vrty v Lancashire. Jednoz míst se překrývá s lesem Bowland, oblastí s výjimečnými přírodními krásami, ale mluvčí firmy Cuadrilla říká, že nemá žádné plány pro vrtání v této oblasti.

Mezitím firma Celtique Energie získala čtyři licence v pánvi Weald, ale nejprve posoudí, zda lze vrtat konvenčními metodami.

Zdroje
[1]: GOV.UK – New onshore licensing round opens
[2]: NewScientist – How fracking caused earthquakes in the UK
[3]: NewScientist – Can fracking contaminate drinking water?
[4]: NewScientist – Fracking risk is exaggerated
[5]: NewScientist – Massive stores of UK shale gas will tempt frackers
[6]: British Geological Survey – Jurassic Shale of the Weald Basin: resource estimation
[7]: GOV.UK – The Carboniferous Bowland Shale gas study: geology and resource estimation
[8]: NewScientist – Fracking south-east England for oil may be pointless

Překlad článku UK’s national parks may not be safe from fracking
www.newscientist.com/article/dn25970-uks-national-parks-may-not-be-safe-from-fracking.html#.U-ZSDuN_vRY

Frac job in process

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • Jiří Malík 10.8.2014 at 15.32

    Zde mapa zobrazující, kde všude lze žádat o licence nejen na shale gas. http://blog.decc.gov.uk/2013/12/17/preparing-for-the-14th-round-of-onshore-oil-and-gas-licences/

  • Jiří Malík 10.8.2014 at 15.24

    Ve Velké Británii žádné frakování nebude, uvádíte v podnadpisu. To je bohužel zavádějící. Možná nebude v přírodních unikátech, jak uvádíte, ale licence na frakování jsou již na 50% procentech území. Tj. ta druhá mapa je možná dost stará.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat