Dokument obviňuje britské politiky z válečných zločinů v Iráku

Zveřejněno 14 ledna 2014 autorem FreePub

Mezinárodní trestní soud byl vyzván k prošetření údajných válečných zločinů britských politiků během konfliktu v Iráku.

Dokumentace popisuje hlášení sexuálního násilí, mučení a poprav prováděných britskými vojáky v Iráku a popisy byly předloženy Mezinárodnímu trestnímu soudu.

250-stránkový dokument s názvem „Odpovědnost britských představitelů za válečné zločiny zahrnující systematické ponižování zadržených v Iráku 2003 až 2008“ byl publikován německým Evropským centrem pro ústavní lidská práva, vyzývá k „zahájení vyšetřování“ akcí britských politických představitelů během konfliktu.

Dokument sestavuje svědectví více než 400 Iráčanů a vytváří tak „tisíce obvinění z týrání a na úrovni válečných zločinů mučení a nelidské ponižující zacházení.“ Mezi zdokumentované trestné činy patří brutální akty fyzického násilí, včetně elektrických šoků, popálení, sexuálního napadení, kulturního a náboženského ponížení, znásilnění a simulované popravy.

S ohledem na rozsah a systematickou povahu trestných činů v letech 2003 až 2008 dává Centrum pro ústavní lidská práva vinu „jedincům na nejvyšších úrovních“ britské armády a britského politického systému. Zpráva tvrdí, že si členové britské vlády byli vědomi, nebo si měli být vědomi, zneužívání, kterých se jejich vojáci dopustili.

Civilní nadřízení věděli, nebo vědomě nebrali v úvahu informace, které mají k dispozici a které jasně uvádí, že britský personál páchal v Iráku válečné zločiny,“ píše se ve zprávě. Bývalá ministr obrany Geoff Hoon a armádní šéf generál sir Peter Wall jsou jen dva z těchto vysoce postavených představitelů zapletených do systematického zneužívání iráckých vězňů.

Stížnost tvrdí, že „vzor krutého zacházení podle britského personálu v Iráku pokračuje po téměř šesti letech vojenských operací,citoval Independent, a vyzývá k prošetřených údajných válečných zločinů v souladu s článkem 15 Římského statutu Mezinárodního trestního soudu.

Britská vláda odpověděla a odmítla tato tvrzení o „systematickém mučení,“ ale litovala „malého množství“ případů, ke kterým došlo. V těchto případech Británie tvrdí, že podnikla nezbytné právní kroky a rodiny postižených byly řádně kompenzovány.

Tyto záležitosti jdou buď důkladně prošetřovány, nebo byly vyřešeny různými způsoby, mimo jiné prostřednictvím nezávislých veřejných dotazů, britských a evropských soudů a v parlamentu,“ řekl mluvčí vlády.

Mezinárodní trestní soud již dříve uvedl, že „zde byl rozumný základ názoru, že byly spáchány trestné činy spadající do příslušnosti soudu, například úmyslné zabíjení a nelidské zacházení“ ze strany britských vojáků. Nicméně státní zástupci uvedli, že počet případů (zhruba 20) je příliš malý na to, aby ospravedlnil vyšetřování možných válečných zločinů.

Počet obvinění v britské armádě vzrostl co se týče o činy zneužívání během okupace Iráku. Britští vojenští představitelé zamítli tvrzení, že vojáci mrzačili těla povstalců a zneužívali zadržené v roce 2004 během „bitvy Danny Boy“ v jižním Iráku.

Plukovník Adam Griffith řekl na zářijovém slyšení v Londýně, že „nebyly žádné důkazy na podporu tohoto tvrzení.“ Přisuzoval tvrzení iráckých svědků jejich „nevědomosti a traumatickým zraněním, která utrpěli v boji“ a pomlouvačné kampani proti Amerikou vedené invazi do Iráku v roce 2003.

 

Foto: Britští vojáci v Iráku.

Překlad článku ‘Systematic torture’: Dossier accusing UK politicians of Iraq war crimes goes to ICC
rt.com/news/uk-politicians-accused-warcrimes-469/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat