Rubriky | Ameriky

Tags | ,

Americká pohraniční policie používá bezpilotní letouny

Zveřejněno 26 ledna 2014 autorem FreePub

A videa pořízená těmito drony nejsou přístupná pro veřejnost.

Americká pohraniční policie (CBP) a pobočka Vnitřní bezpečnosti se přihlásily ke zhruba 700 operacím bezpilotních letounů (dronů) mezi roky 2010 a 2012, uvedla organizace Electronic Frontier Foundation (EEF) zabývající se občanskými svobodami.

Stovky misí byly provedeny ve jménu pobřežní stráže, protidrogové správy a imigračních úřadů. A bizardní na tom je, že tento systém dronů sloužící ke sledování jedinců a vozidel dostal jméno VADER (zkratka od Vehicle and Dismount Exploitation Radar).

Znepokojivé je to, že spousta videokazet, které pořídily bezpilotní letouny, není přístupná veřejnosti.

Představitelé CBP odmítli poskytnout jména oddělení, pro které byly prováděny mise dronů, řekla pro Washintgon Post Jennifer Lynch, právní pracovnice Electronic Frontier Foundation. Ve stejnou dobu umožňuje politika CBP neomezenou „retenci“ obrazových dat a dalších informací, které se vztahují k vyšetřování.

Ačkoli CBP, která zaměstnává více než 45 000 federálních agentů a důstojníků, nepopírá, že provádí dronové mise pro ostatní agentury, odmítla poskytnout informace týkající se povahy těchto misí.

„Nevíme, co se děje s těmito daty a to vytváří velké riziko pro ochranu osobních údajů,“ řekla Lynch.

Údaje získané EEF ukázaly, že jméno agentury, která si půjčovala drony, bylo revidováno, ale představitelé CBP poskytli svůj vlastní záznam různých agentur, které si půjčovaly drony.

Obhájci občanských práv se však obávají dopadů na soukromí jednotlivců, protože vláda prosazuje větší používání dronů na americké obloze.

Policejní oko na nebi

V současné době jsou mise dronů ve Spojených státech silně regulovány kvůli starostem o bezpečnost. Kromě armády je CBP jedinou agenturou, které Federální letecké velení (FAA) povolilo provozovat bezpilotní vzdušné prostředky na území USA.

Ve výsledku ostatní agentury, které nemají vlastní drony, stále více využívají CBP k provádění misí na jejich popud, zejména protože ministerstvo obrany má zákaz používání svých dronů na území USA v oblasti vymáhání práva. Tato situace vedla k dramatickému nárůstu používání dronů na americké obloze.

V roce 2010 provedla CBP 76 dronových misí na popud jiných agentur. Následující rok se toto číslo zečtyřnásobilo a do roku 2012 zůstávalo na zhruba stejné úrovni.

Celkově provedla CBP mezi rok 2010 a 2012 687 dronových misí při jiné agentury, uvádí data od EEF.

 

Částečný překlad článku US police employing border-patrol drones – and the videos are ‘top secret’
rt.com/usa/us-drones-police-military-secret-618/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat