Rubriky | Ameriky

Tags | , , ,

CDC potvrdilo první případ viru MERS v USA

Zveřejněno 03 května 2014 autorem FreePub

Pacient v Indianě je prvním americkým případem závažné infekční choroby z Blízkého východu.

Americký zdravotnický pracovník odcestoval z Arabského poloostrova 24. dubna do Londýna a přijel do USA 27. dubna.

Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) potvrdilo, že je pacient nakažen Blízkovýchodním respiračním syndromem (MERS).[1] Byl zdravotnickým pracovníkem v Rijádu a pravděpodobně se nakazil ve své práci. Pacient z Indiany je na „podpůrné péči“ kvůli horečce, dušnosti a dalších symptomech, uvedla v pátek Dr. Anne Schuchat, jeden s vysoce postavených představitelů CDC.

Agentura aktivně hledá ty, kteří s ním měli společnou dopravu nebo s ním byli jinak v kontaktu.

Dr. Schuchat novinářům řekla, že CDC musí udržet jméno pacienta a jeho umístění v tajnosti. (Pravděpodobně kvůli zachování soukromí pacienta a veřejného pořádku, ačkoli to nebylo přímo řečeno.) Agentura spolupracuje se Světovou zdravotnickou organizací, jakož i se zdravotními úředníky jiných národů, uvedla.

V roce 2014 jsou tyto nové nemoci pouze začátkem. Je velmi důležité, abychom spolupracovali,“ řekla Dr. Schuchat. „Musíme společně efektivně pracovat a to je to, co děláme právě teď.

V březnu došlo k vzestupu nových případů viru MERS, ačkoli Dr. Schuchat novinářům řekla, že to zrcadlově odráží podobný nárůst z roku 2013, což naznačuje sezónní chování spíše než mutace nebo jiné změny viru.

MERS má podobnosti se syndromem akutního respiračního selhání (SARS), který se šířil v letech 2003 a 2004 v Asii a nakonec se rozšířil do více než dvou desítek zemí. Obě nemoci jsou způsobeny koronavirem, který je tak pojmenovaný kvůli bodcům na svém povrchu. Jejich příznaky nejdou tak snadno odlišit od ostatních respiračních onemocnění: horečka, kašel, dušnost. Oba jsou virulentní; SARS měl celkovou úmrtnost 15 procent a více než 50 procent u osob ve věku 65 let a více. MERS, který byl identifikován na Blízkém východě v roce 2012, má dosud odhadovanou míru úmrtnosti 30 procent. Z celkového počtu kolem 400 známých případů viru MERS k dnešnímu dni více než 100 lidí zemřelo. Ale toto číslo se může změnit, protože jsou identifikovány další případy, zejména tam, kde nejsou žádné viditelné příznaky.

Medián věku lidí s virem MERS je kolem 51 let, řekl novinářům Dr. Schuchat, a nemoc bývá horší u starších osob a těch, kteří jsou zranitelní kvli zhoršenému zdravotnímu stavu.

Zdroje
[1]: CDC: CDC announces first case of Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus infection (MERS) in the United States

Foto: Virus MERS vyfocený elektronovým mikroskopem.

Překlad článku CDC Confirms First Case of MERS Within U.S.
www.popsci.com/article/science/cdc-confirms-first-case-mers-within-us?src=SOC&dom=fb

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat