Rubriky | Svět

Anti-Chevron Day: Celosvětový den proti korporaci Chevron

Zveřejněno 26 května 2014 autorem FreePub

Environmentalisté po celém světe uspořádali protesty proti korporaci Chevron.

Aktivisté proti Chevronu se spojili do celosvětové akce napříč pěti kontinenty na protest proti porušování lidských práv ze strany Chevron Corporation a to zejména co se týče škod na životním prostředí, které způsobila tato mezinárodní korporace.

Domorodé komunity po celém světě, které jsou ovlivněny globálním ropným gigantem a jeho dceřinými společnostmi, vyzývají management korporace k financování úklidu a zavedení lepší politiky v oblasti životního prostředí.

Komunity napříč nejméně 16 státy – Ekvádor, Argentina, Brazílie, Nigérie, Kanada, Austrálie, Velká Británie, Španělsko, Belgie, Švýcarsko, USA, Francie, Rumunsko a Bulharsko – vyzývají všechny spotřebitele k bojkotu všech výrobků se značkou Chevron, včetně značky Texaco.

Anti-Chevron Day pořádala organizace Amazon Watch, která si klade za cíl větší povědomí o utrpení místních komunit zasažených úsilím o zisk ze strany Chevronu.

Chevron Corporation má centrálu v San Ramonu v Kalifornii v USA, je aktivní ve více než 180 zemích a je jedním z předních hráčů na poli ropy, zemního plynu a geotermální energetiky. Je lídrem na trhu průzkumu a výroby, rafinace a chemického průmyslu, stejně tak na poli výroby elektrické energie.

Pouhých 64 kilometrů od centrály společnosti v Richmondu v Kalifornii se tamější obyvatelé potýkají s negativními aspekty provozu Chevronu, zapojili se tak do protestu před rafinérií Chevronu.

Pod vedením starosty Gayle McLaughlina aktivisté obvinili společnost z toho, že neupřednostnila lidské zdraví a bezpečnost Richmondu. V roce 2012 došlo k explozi a požárů, což vyústilo v to, že 15 000 obyvatel bylo posláno do nemocnice a Chevron dostal pokutu 2 miliony dolarů (cca 40 milionů Kč).

Chevron musí změnit svou firemní kulturu a dát zdraví a bezpečnost na první místo před zisk, ať už v Richmondu, nebo v Ekvádoru či Nigérii, všude tam, kde podniká,“ řekl starosta McLaughlin, citovala ho organizace Amazon Watch ve své tiskové zprávě.[1]

Bezprecedentní globální protest se konal 21. května před výročním zasedáním Chevronu, které je naplánováno na 28. května. Aktivisté se snaží tlačit na výkonného ředitele Chevronu Johna Watsona, aby aby změnil přístup k životnímu prostředí a v souladu se soudním příkazem v Ekvádoru uhradil 9,5 miliard dolarů jako pro vyčištění životního prostředí.

Ekvádor tlačí na Chevron, aby odškodnil 30 000 lidí, kteří byli postiženi těžbou ropy jeho dceřiné společnosti Texaco v letech 1960 až 1990. Ekvádorské úřady tvrdí, že Texaco způsobilo rozlití 63,6 milionů litrů ropy v amazonském deštném pralese.

Chevron získal souhlas s vrtáním v říjnu 2013, ale poté, co obyvatelé zablokovali přístup k místu, kde se měl provádět fracking, tak byla práce zastavena.

Po obnovení práce – vrty pro těžbu zemního plynu – na začátku května americká Energy Information Administration odhalila, že by Rumunsko mohlo potenciálně vlastnit cca 1,5 bilionů krychlových metrů břidlicového plynu.

Protestující jsou proti metodě Chevronu pro těžbu – tzv. fracking, neboli hydraulické štěpení či frakování. Tvrdí, že fracking může znečistit vodní zdroje a způsobit zemětřesení.

Nechceme tu plošiny na těžbu plynu. Chceme naši půdu tak, jak byla!“ řekl jeden z protestujících pro Ruptly.

Shromáždění proti Chevronu a proti frakování se také konala před berlínskou Brandenburskou bránou.

Demonstrující uvedli, že Chevron způsobil environmentální škody v oblastech, kde působí. Většina protestu v Berlíně byla zaměřena na Ekvádor.

Aktivisté také uvedli řadu porušování lidských práv ze strany Chevronu po celém světě. Organizace Amazon Watch uvedla ve své tiskové zprávě:

Prohlášení postižených obcí dává najevo, že Chevron způsobil rozsáhlá a záměrná znečištění napříč světem; opakovaně porušoval bezpečnostní předpisy v oblasti životního prostředí; spojil se s brutálními vojenskými režimy, které byli spoluviníky při porušování lidských práv, včetně smrtí environmentálních aktivistů v Nigérii a použití nucené práce v Myanmaru. Než aby se zabýval kritikou, tak Chevron utratil stovky milionů dolarů za „greenwashing“ reklamu a agresivní odvetné právní útoky.

Zdroje
[1]: Amazon Watch – Chevron Management Hit with Protests on Five Continents over Environmental Abuse

Překlad článku Global anti-Chevron day: Environmental activists stage protests worldwide (PHOTOS, VIDEOS)
rt.com/news/160652-anti-chevron-global-protest/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat