Rubriky | Asie a Pacifik, Zbyněk Klein

Tags | ,

Čína zastavila produkci GMO

Zveřejněno 30 srpna 2014 autorem FreePub

Čínské ministerstvo zemědělství překvapivě přehodnotilo svoje rozhodnutí ohledně GMO programu.

Program zahrnoval pěstování geneticky modifikované rýže a kukuřice. Ministerstvo se rozhodlo v programu nepokračovat. Někteří ekologové říkají, že v tomto rozhodnutí hrály klíčovou roli obavy veřejnosti.

17. srpna, kdy program potřeboval nové schválení, se ministerstvo zemědělství rozhodlo povolení neprodloužit. Prvotní povolení udělil odbor pro bezpečnost biotechnologií ministerstva zemědělství v roce 2009. Povolení se týkalo geneticky modifikované rýže a kukuřice.

Vědci z Huazhong Agricultural University doufali, že by geneticky modifikované kmeny mohly snížit používání pesticidů, a to až o 80% a zároveň zvýšit výnosy plodin až o 8%, řekl pro Reuters v roce 2009 Huang Jikun, vedoucí vědec čínské akademie věd.[1] Prodávat geneticky modifikovanou rýži na volném trhu je v Číně zakázáno.

Epiderma - Slevomat.cz

Avšak v červenci byla velká zásoba GM rýže prodávána v supermarketu ve městě Wuhan, což od Huazhong Agricultural University jen přes řeku. Tato událost pobouřila širokou veřejnost.

Věříme, že mezery v hodnocení a monitorování výzkumu, stejně jako obavy veřejnosti kolem otázky bezpečnosti, jsou nejdůležitějšími důvody k tomu, aby povolení nebyla znovu udělena,“ uvedl Wang Jing, úředník Greenpeace v e-mailu pro ScienceInsider.[2]

Podle South China Morning Post čínská státní televize provedla test na pěti balíčcích rýže, z nichž tři obsahovaly GM rýži. Vzhledem k tomu, že je ilegální prodávat GM rýži na volném čínském trhu, je to katastrofální zjištění.[3]

Kmen, který byl objeven v prodávané rýži, je jedním ze dvou kmenů, které vyvinul doktor Zhang Qifa. Podle jeho slov není nemožné, že by se semínka na trh mohla dostat. „Nemůžeme tvrdit, že semena byla uvedena na trh záměrně. Mohla být rozmnožena nelegálně,“ řekl doktor Qifa státní televizi.

GM kukuřice, která se používá hlavně pro krmení zvířat, sice nedosáhla takové skepse, ale ani ta nedostala znovu potřebné povolení.

Tento krok se zdá být hlavním znakem toho, že potraviny z geneticky modifikovaných surovin se v Číně neuchytí.

Zdroje
[1]: Reuters – EXCLUSIVE-China gives safety approval to GMO rice
[2]: Science Insider – China pulls plug on genetically modified rice and corn
[3]: South China Morning Post – Genetically modified rice found for sale in Wuhan supermarket

Epiderma - Slevomat.cz

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat