Irácká krize: Co je to chalífát?

Zveřejněno 30 června 2014 autorem FreePub

Co je to chalífát a co znamená jeho ustanovení?

Ozbrojenci z teroristické organizace Islámský Stát v Iráku a Levantě (ISIS, ISIL) vyhlásili na okupovaných územích nový stát, přičemž z názvu organizace zmizelo „v Iráku a Levantě“ a ohlásili nastolení chalífátu.

Ustanovení chalífátu je krokem s obrovským ideologickým a náboženským významem. Definováno jako „vláda chalífy“ znamená, že dříve jako ISIL, dnes už pouze IS (Islámský Stát), ustanovili členové organizace svého vůdce Abu Bakr al-Baghdádiho duchovním vůdcem celého Islámu.

Slovo „chalífa“ pochází z arabštiny a znamená „nástupce“. Znamená to tedy, že podle IS je Baghdádí jediným právoplatným nástupcem Proroka Mohammeda.

Epiderma - Slevomat.cz

Poslední chalífát byl za Osmanské říše a byl symbolem síly chalífy, který vládl rozlehlým koutům arabského světa. Chalífát v tomto smyslu skončil ustanovením Turecké republiky v roce 1923.

Nárok IS na vyhlášení chalífátu představuje podle Charlieho Coopera obrovskou výzvu pro skupiny napojené na Al-Kájidu a jiné Islamistické skupiny. Pro deník Independent řekl: „Skutečnosti, že ISIS vyhlásilo chalífát má obrovské ideologické a teologické důsledky a je to velká výzva pro zástupce Al-Kájidy, aby se pokusili získat zpět svoji legitimitu.“

Uslyšíme hodně kritiky od lidí, kteří budou považovat vyhlášení chalífátu za předčasné, ale ISIS se za poslední roky značně vyvinul a z Baghdádího se na arabských sociálních sítích stala značně glorifikovaná osobnost. Je velice populární a právě toto přiměje lidi z al-Kájdy pochybovat, zda by za něj neměli bojovat. Vše, co ISIS udělala, bylo velice dobře takticky naplánované.

Obrázek: Vlajka ISIL.

Článek Iraq crisis: What is a caliphate? přeložil Viktor Horký
www.independent.co.uk/news/world/middle-east/iraq-crisis-what-is-a-caliphate-9572100.html

Epiderma - Slevomat.cz

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat