Česká televize se přiznala k uveřejňování nepotvrzených informací

Zveřejněno 28 února 2014 autorem FreePub

Podle České televize „Ruští ozbrojenci blokují vojenské letiště na Krymu, Kyjev mluví o okupaci“.

Česka televize zpočátku v titulku svého článku píše o RUSKÝCH ozbrojencích. [Důkazy zde a zde]

Česká televize původně v článku napsala:
Kyjev – Ruské ozbrojené síly blokují okolí vojenského letiště Belbek u Sevastopolu na ukrajinském Krymu. Terminál letiště ale zůstává pod kontrolou ukrajinských sil. Ruská černomořská flotila vedení jakýchkoliv akcí popřela. Už v noci se padesátka proruských ozbrojenců nakrátko zmocnila mezinárodního letiště v krymském Simferopolu. Vzápětí se ale ozbrojenci, kteří mávali ruskými vlajkami, stáhli a teď hlídkují v okolí. Ukrajinský ministr vnitra Avakov označil obsazení letišť na Krymu za ozbrojenou invazi a okupaci.

Po opravě nadpisu v upraveném článku výše uvedený text přepsala na:
Kyjev – Proruští ozbrojenci dnes ráno zablokovali okolí vojenské letiště Belbek u Sevastopolu na ukrajinském Krymu, terminál ale zůstává pod kontrolou ukrajinských sil. Oznámil to ukrajinský úřadující ministr vnitra Arsen Avakov, který v dřívějším prohlášení nevyloučil, že jde o akci příslušníků ruské černomořské flotily sídlící v Sevastopolu. Ruská flotila následně popřela, že by na letišti podnikla jakoukoli akci. Už v noci se padesátka proruských ozbrojenců nakrátko zmocnila mezinárodního letiště v krymském Simferopolu. Vzápětí se ale ozbrojenci, kteří mávali ruskými vlajkami, stáhli a teď hlídkují v okolí.

Aktuální článek je k dispozici na www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/264630-ozbrojenci-blokuji-krymska-letiste-v-sevastopolu-pry-ruske-vrtulniky/

Česká televize neustále článek mění, mění i titulek, takže je možné že výše uvedené informace již nebudou aktuální.

Nevím co bylo příčinou – a lze předpokládat, že rozhořčení řady lidí, mnozí si na takovou manipulaci stěžovali na FB stránce ČT24 – ale Česká televize se nakonec vyjádřila s tím, že:
Aktuální vývoj na Krymu… (informace o ruských ozbrojencích se nepotvrdily, titulek jsme proto upravili)“ – zdroj

Co z tohoto tvrzení vyplývá? Česká televize uveřejňuje NEPOTVRZENÉ informace? Za čí peníze? Za naše peníze.

Dle zákona 483/1991 Sb.
§ 2
(2) Hlavními úkoly veřejné služby v oblasti televizního vysílání jsou zejména
a) poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů

Kodex ČT
Článek 5
5.6 Ve zpravodajství a aktuální publicistice Česká televize dbá na přesnost a nestrannost spočívající především ve zjišťování a ověřování skutečnosti.

5.8 Zpráva musí být založena na zjištěných a ověřených údajích. Česká televize je při získávání a zpracovávání informací plně podřízena imperativu zjistit a divákům zprostředkovat pravdivý obraz skutečnosti a v případech, kdy to pro nemožnost opatřit si všechny informace není beze zbytku uskutečnitelné, postupovat s cílem pravdě se maximálně přiblížit. Zamlčení důležité informace nebo potlačení jejího podstatného aspektu bude vždy hrubým porušením tohoto imperativu.

5.9 Česká televize smí odvysílat zprávu ověřenou alespoň ze dvou důvěryhodných a na sobě vzájemně nezávislých zdrojů, pouze v případě informací, které oficiálně zpřístupnily veřejné úřady a instituce, postačí jeden oficiální zdroj, není-li z okolností zřejmé, že jde o nepravdivé nebo nepřesné údaje. Pokud je v naléhavých případech pro nemožnost ověřit informaci u druhého zdroje a s ohledem na váhu veřejného zájmu, k němuž se zpráva vztahuje, výjimečně nezbytné odvysílat informaci pocházející pouze z jednoho zdroje, musí na to být divák upozorněn.

Článek budu v případě potřeby aktualizovat, nynější verze je uveřejněna 28. 2. v 14:20

Aktualizace v 15:43: Představa o tom, jak Česká televize mění v průběhu jediného dne titulky článků (seřazeno chronologicky):

Jiří Schmied

 

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • František Mácl 5.5.2015 at 13.00

    Kdo šel na Kunzultaci a co přinesla?

  • Václav 3.4.2015 at 15.32

    Jak se Vám jeví Váš článek nyní s ročním odstupem, Putin mezitím vícekrát přiznal to, co bylo už tehdy evidentní, že na Krymu se jednalo o ruské speciální jednotky.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat