Další ročník celosvětového pochodu proti Monsantu opět míří i do Prahy!

Zveřejněno 02 března 2014 autorem FreePub

V loňském roce se pochodu účastnilo přes 400 světových metropolí a měst.

24. května se po roce opět koná celosvětový pochod proti nadnárodní korporaci Monsanto a jejich geneticky modifikovaným organismům. Letos organizátoři očekávají ještě větší účast díky dostatku času na přípravy a stále větší mediální pozornosti. Bližší informace o pochodu přineseme v následujícím měsíci, můžete je sledovat na: www.facebook.com/events/51208162885049

Geneticky modifikované organismy v České republice

V České republice jsou stejně jako ve všech členských zemí EU povoleny k pěstování některé druhy GMO kukuřice, brambor (brambory jsou určeny k průmyslové výrobě, nikoliv ke konzumaci, která by nebyla díky vysokému obsahu škrobu ani možná) a některých jiných geneticky modifikovaných plodin.

V Evropě je pouze 5 zemí, které pěstují GMO, a to (v závorce jsou uvedeny plochy v hektarech, na kterých se v roce 2013 pěstovala GM kukuřice):

– Španělsko (136 960ha)

– Česká republika (2560ha)

– Slovensko (100ha)

– Rumunsko (830ha)

– Portugalsko (8170ha)

Mezi obyvateli EU panují dva názory o GMO, pojďme si je rozebrat

Zastánci GMO tvrdí, že GMO jsou zdraví neškodné, že jsou neškodné i pro životní prostředí, pomohou vyřešit otázku světového hladu, jsou sterilní (jejich geny se nešíří na ostatní rostliny) apod. Dále tvrdí, že GMO rostliny snižují používání pesticidů a herbicidů, zlepšují odolnost rostlin vůči okolním vlivům a že tím pádem mají vyšší výnosy.

Zde rozebereme všechny názory a pokusíme se je objektivně zpracovat:

GMO zdraví neškodné? Všechny studie společnosti Monsanto poukazují na to, že všechny jejich GMO jsou zdraví nezávadné. Někteří světoví vědci ovšem tvrdí, že Monsanto falšuje výsledky studií, jako již několikrát v historii (firma Monsanto existuje již 100 let). Nejnovější studie poukazuji na to, že GM potraviny mohou být příčinou alergií na gluten a je pravděpodobně jen otázkou času, kdy se prokáží další zdravotní rizika.

GMO neškodné životnímu prostředí? Opět kapitola sama o sobě. Existuje souvislost mezi pěstování GMO a vymíráním včel a vymíráním motýlů. Nepřímo s GMO souvisí používání herbicidů, které způsobují znečišťování vod, znehodnocovaní půd a vytváření odolnějších plevelů. Dále je tu problém šíření pylu z GMO vzduchem, kdy pak kontaminuje pole s konvenčními plodinami.

GMO vyřeší světový hlad? Tato otázka je předmětem mnoha spekulacích, nicméně je pravdou, že GMO rostliny jsou odolné, avšak není u nich možné uchovávat semena pro další rok. (Semena jsou patentována, což je další problém GMO) tudíž je možné snížit ztráty, ale pokud by nastala jakákoliv nečekaná událost, mohlo by se stát, že by farmáři neměli příští rok co zasít, a to je riziko, které si dnešní společnost nemůže za žádnou cenu dovolit.

GMO sterilní? Můžeme považovat GMO za sterilní? Nemůžeme. Je dokázáno ze geny těchto rostlin se dále šíří na konvenční rostliny. V USA a Indii je běžnou praxí, že Monsanto a podobné firmy žalují malé farmáře za to, že používají jejich semena bez zakoupení licence, a přitom byla jejich pole pouze kontaminována GM rostlinami. Denně spousta světových farmářů spáchá sebevraždu kvůli soudním sporům s biotechnologickými společnostmi –> odtud vznikl název „semena smrti,“ či jiné slangové názvy. Statistiky udávají, že každých 30 minut spáchá sebevraždu jeden farmář. Za minulý rok spáchalo sebevraždu na 5 milionů farmářů po celém světě.

GMO snižují používání pesticidů a herbicidů

Pokud vezmeme v potaz pesticidy, GMO rostliny opravdu snižují používání pesticidů, protože rostliny produkují Bt toxin, který hubí škodlivý hmyz… A s ním i motýly a včely. O důležitosti včel a motýlů se doufám nemusíme zmiňovat. Bohužel, u herbicidů je tato záležitost přesně naopak. Jak statistiky ukazují, spotřeba herbicidů stále narůstá a statistiky poukazují na souvislost mezi používáním Roundupu (a všech herbicidů na bázi glyfosátu) a výskytem autismu u dětí. Navíc je potřeba si uvědomit, že herbicidy se nepoužívají pouze na polích, ale také ve městech i na zahradách.

GMO odolné vůči vnějším vlivům?

Asi jediná věc, která je na GMO pozitivní. GMO jsou opravdu odolnější vůči vnějším vlivům, nicméně farmáři v USA hlásí, že rezistence GMO pomalu přestává fungovat, a zároveň, že GMO mají menší výnosy, než konvenční plodiny, čímž se vyvrací další mýtus o GMO, čili, že mají větší výnosy.

Zdají se vám po přečtení tohoto článku GMO nepotřebné, či dokonce nebezpečné? Pak můžete přijít vyjádřit svůj nesouhlas s pěstováním GMO na celosvětový pochod do Prahy, který se koná 24. 5. 2014. Těšíme se na vás!

>> Internetová etice – Za zavedení zákona na zákaz pěstování geneticky modifikovaných organismů a jejich používání v potravinářství na území České republiky.

Autorem je Zbyněk Klein.

 

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat