Rubriky | Ameriky

Tags | ,

V daňových rájích se ukrývá až 20 bilionů amerických dolarů

Zveřejněno 18 ledna 2014 autorem FreePub

Miliardáři a bohaté společnosti skrývají miliardy dolarů v daňových rájích.

Mezi tzv. „ostrovy pokladů“ – speciální daňové oblasti – patří britské Panenské ostrovy a Kajmanské ostrovy, uvedl Jeffrey Sachs, ředitel Earth Institute při Columbia University, pro RT na Gaidar Forum.

Odhaduje se, že se v daňových rájích může být 20 bilionů dolarů aktiv,“ řekl Sachs pro RT při konání pátého ročníku ekonomického fóra v Moskvě.

A kdo to vytváří? Ne tyto malé ostrůvky, ale americká vláda tím, že schvaluje svá opatření, protože se koneckonců jedná o britská území,“ řekl Sachs.

Odhad společnosti Boston Consulting Group odhadl bohatství v těchto rájích na 8,5 bilionů dolarů. Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy a Bermudy jsou jedním z klíčových míst pro přesun bohatství do zámoří kvůli daňovým účelům.

Jde o zneužití důvěry veřejnosti,“ říká Sachs. „Věřím, že tyto excesy je třeba zastavit.

Daňové úniky byly žhavým tématem jednání G8 a G20, protože vlády po celém světě se snaží vybírat vyšší daně pro zaplnění mezer v rozpočtech.

Myslím, že svět se probouzí do skandálu mezinárodní daňové situace,“ řekl Sachs.

USA přišly o společnosti, jako je Facebook a Apple, který se místo na tropické ostrovy přesídlily do Irska, které nabízí korporátní daňovou sazbu ve výši 12,5% oproti 30% v USA.

Apple není jediná společnost, American Express, Dell, Microsoft, Nike a dalších 500 velkých firem využívá výhod daňových rájů. Miliardy dolarů se tak vyhýbají daňovému systému USA.

Gaidar Forum, jedna z největších ruských ekonomických a politických konferencí, se konalo 15. až 18. ledna 2014. Konference je pojmenována po Egoru Gaidarovi, bývalém ruském premiérovi známém svou „šokovou terapií“ liberální hospodářské politiky při přechodu na tržní hospodářství v roce 1990.

Konferenci navštěvují ekonomičtí analytici z celého světa. Sachs je profesorem na School of International and Public Affairs v New York City a zvláštním poradcem OSN.

Klub miliardářů

Přestože je rok 2013 ve znamení ekonomické askeze – extrémní úsporná opatření, nezaměstnanost a bída – tak účty společností v daňových rájích rostou do miliard.

Jen v loňském roce si miliardáři, kteří mají bohatství v daňových rájích, přišli na dalších 226 miliard dolarů, uvedl průzkum The Wealth X and UBS Billionaire Census 2013.

Součet bohatství světových dolarových miliardářů nyní dosahuje 6,5 bilionů dolarů, v roce 2009 to bylo 3,1 bilion, uvedl Billionaire Census 2013.

 

Foto: Jeffrey Sachs na Gaidar Forum.

Překlad článku ‘Shocking abuse of public trust’: Columbia University prof estimates $20tln hidden in tax havens
http://rt.com/business/tax-evasion-columbia-sachs-701/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat