Rubriky | Evropa

Střety v Madridu a v dalších 46 španělských městech [VIDEO]

Zveřejněno 17 ledna 2014 autorem FreePub

Shromáždění, která začala ve městě Burgos, se rozšířila po celém Španělsku.

V Madridu bylo zatčeno 14 lidí. Prvotní protest proti nákladnému vládnímu projektu se rychle rozšířil do dalších měst v této recesí zasažené zemi.

Ve středu v Madridu vyšlo několik set lidí na náměstí Puerta del Sol v centru města na podporu těch, kteří demonstrovali ve městě Burgos zhruba týden proti vládním plánům na změnu ulice a proti drzým výdajům v době hospodářských potíží.

Protest v Madridu se rychle proměnil v nepokoje, několik desítek radikálních demonstrantů se střetlo s policií v odpoledních hodinách.

Když dorazili tito demonstranti do ulice Genoa, začali na policii házet petardy, dýmovnice, láhve a různé další věci, policie na ně vystartovala s obušky a postavila barikádu. Protest se konal v blízkosti sídla vládnou Lidové strany (PP).


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

Policie poté pronásledovala chuligány v menších skupinkách, pět policistů a šest demonstrantů bylo zraněno.

Došlo také k zatčení 14 demonstrantů, včetně tří mladistvých.

Původním důvodem k protestu byl státem financovaný projekt, který by rozšířil ulice ve městě Burgos. Parkoviště by se přesunula do podzemí a lidé by za parkování museli platit.

Problém byl navíc umocněn celkovou nespokojeností s vládními výdaji na multimilionové projekty v době velkých ekonomických nesnází, zatímco některé sociální projekty nejsou financovány. Město Burgos by za úpravy utratilo 8 milionů eur v době, kdy dluh města dosahuje půl miliardy eur.

V reakci na protesty vláda pozastavila rekonstrukci kvůli nespokojenosti lidí.

Španělsko stále bojuje s recesí a EU stále dohlíží na to, jak tato země utrácí peníze. Výsledkem jsou úsporná opatření, kvůli kterým musela vláda vynaložit značné oběti v sektoru vzdělávání, zdravotní péče a dalších základních věcí – což samo o sobě způsobilo rozsáhlé pobouření.

Proto se konají protesty v 46 městech a jde do značné míry o symbolické události. Ve městě Valladolid na severozápadě Španělska vyšlo údajně do ulic 1200 lidí.

 

Překlad článku Clashes in Madrid as protest over govt spending spreads to 46 cities
rt.com/news/spain-protesters-clash-spending-692/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.