Demonstranti v makedonském Skopje volali „Bosna Bosna“!

Zveřejněno 21 února 2014 autorem FreePub

Nezaměstnaní Makedonci zorganizovali ve čtvrtek ve Skopje protesty.

Protestující demonstrovali před budovou Unie odborových svazů Makedonie (ULUM). Během protestů skandovali „Bosa, Bosna,“ a uváděli, že pokud se neuskuteční změny, Makedonie bude svědkem scénáře horšího než v Bosně a Hercegovině, uvedla agentura Anadolia.

Několik stovek makedonských občanů protestovalo proti novým právním předpisům, které mají vliv pouze na malý počet propuštěných pracovníků. Protesty byly podpořeny levicovými organizacemi, jako jsou „Lenka“ a „Solidarnosti.“

Demonstranti požadovali, aby jim prezident odborů Živko Mitrevski pomohl s řešením, skandovali slogany proti ULUMu.

Lídr odborů ale pouze vydal písemné prohlášení, ve které se uvádí, že bude chránit práva zaměstnanců a že se snaží tento problém vyřešit.

Došlo i ke střetům mezi policií a protestujícími před vládní budovou, čtyři lidé byli zraněni. Policie také zadržela jednoho z organizátorů protestu Ljiljana Gjorgievska a stejně tak Vaška Cacanovskiho ze „Solidarnosti,“ oba byli později propuštěni po intervenci Uraniya Pirovské, předsedkyně Helsinského výboru pro lidská práva v Makedonii.

Ljiljana Gjorgievska později uvedla do tisku, že žijí v hrozných časech.

Naše vláda se nechová tak, jak chceme, ale stejně jako vlády Bosny a Hercegoviny nebo na Ukrajině. Pokud se chtějí dostat do křížku, příště přijdeme připraveni. Budeme bojovat za naše práva a oni nás nemohou zastrašit,“ poznamenala Gjorgievska.

Řekla také, že chtějí odstoupení ministra vnitra Gordana Yankulovskeho s tím, že je to důsledkem diskriminace a zneužití pravomoci.

Gjorgievska rovněž vyzvala zástupce ambasád v Makedonii, aby otevřeli hranice svých zemí pro 6000 pracovních uprchlíky, pokud se makedonské vládě nepodaří tento problém vyřešit.

Pirovska dodala, že začne vyšetřovat události při protestech.

Zdroje:
BHRT
BHProtestFiles

 

Překlad článku Protesters in Skopje Macedonia Chant Bosnia Bosnia!
revolution-news.com/protesters-skopje-macedonia-chant-bosnia-bosnia/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat