Rubriky | Evropa

V Doněcké oblasti byli zajati tři ukrajinští agenti

Zveřejněno 27 dubna 2014 autorem FreePub

Tři členové ukrajinské speciální protiteroristické jednotky Alpha byli zadrženi během tajné mise.

Velitel sebeobranných sil „Doněcké republiky“ Igor Strelkov potvrdil zprávy, že tři členové speciální taktické útočné skupiny Alpha Ukrajinské bezpečnostní služby (SBU) byli zadrženi ve městě Horlivka v Doněcké oblasti.

Jejich úkolem údajně bylo unést jednoho z vůdců sebeobranných sil vůdců Igora Bezlera, jehož skupina řídí místní policejní oddělení v Horlivka, ale byli sami zajati. Vězni byli prohledáni, byly jim zavázány oči a byli dopraveni do nedalekého Slovjansku, kdy byly ukázány médiím jejich zbraně, dokumenty a občanské průkazy, stejně tak jako ostatní, během tiskové konference.

Během výslechu zadržení odhalili, že speciální jednotka, která infiltrovala město, se skládala ze sedmi mužů.

Zajatci tvrdili, že neměli čas na nějakého darebáctví, protože „právě dorazili“ do města a byli s ním seznámeni a zjišťovali přístupy k plnění svého poslání, které popsali jako „stále nemožné.

Neřekli však, kdo autorizoval operaci a kdo nad ní měl kontrolu. Také neřekli, kam šel zbytek skupiny po rozchodu, nebo jak by mnoho podobných skupin mohlo v regionu operovat.

Jeden ze zadržených naznačil, že se báli o blaho svých rodin, „kdyby jsem udělal něco špatně,“ řekl. „Myslím, že nic dobrého by se mé rodině nestalo.“ I když jejich rodině nebylo přímo vyhrožováno, tak řekl, že to je proto, že „tento mechanismus nebyl zahájen,“ zatímco dodržovali své rozkazy.

Strelkov uvedl, že členové ukrajinských ozbrojených sil budou nyní dostávat status válečných zajatců. Dále řekl, že bude učiněn pokus o výměnu komanda za členy aktivistů zadržovaných Kyjevem.

SBU v neděli potvrdila, že zadržené osoby jsou skutečně její důstojníci. Agentura tvrdí, že byli nasazeni do Doněcké oblasti s cílem zadržet nejmenovaného ruského občana podezřelého z vraždy Vladimira Rybaka, člena městské rady, který byl tento týden nalezen milicemi mrtvý v blízkosti Slovjansku.[1]

Rybakova zřejmá vražda je dalším bodem konfliktu mezi Kyjevem a protivládními protestujícími na východní Ukrajině. Centrální vláda uvedla, členové milicí museli člena městské rady zabít, protože mluvil proti jejich odporu. Vůdci protestujících uvedli, že by nedávalo žádný smysl najít jeho tělo, dát to vědět veřejnosti a ukázat prstem na radikály z Pravého sektoru. Uvedli, že vražda byla provokace s cílem svést vinu na milice.

Chycení agentu přišlo v době útoku na kontrolní stanoviště v blízkosti města Soledar, kam s pomocí vrtulníku vletěla skupina neidentifikovaných střelců a při bleskovém útoku zajala jednoho člena sebeobranných sil a donutila ostatní k dočasnému ústupu.

Zdroje
[1]: SBU: Information for the mass media

Překlad článku Three Ukraine elite Alpha group agents captured in Donetsk region
rt.com/news/155136-agents-captured-donetsk-ukraine/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat