Rubriky | Blogy, Evropa, Občane braň se!

Tags | , ,

Dopis českým médiím o tématech TTIP/TAFTA a GMO

Zveřejněno 09 června 2014 autorem FreePub

Proč česká mainstreamová média mlčí nebo mlží o důležitých tématech?

Kdo bude mít čas a chuť, může také poslat rozhořčený e-mail do českých médií (mainstreamových novin a TV), jak je možné, že mlčí nebo mlží o tak důležitých tématech, jako jsou TTIP/TAFTA a GMO. Pro vaše pohodlí jsem připravila vzorový dopis a dala dohromady e-maily na šéfredaktory nebo zpravodajství. Pojďme je otravovat! Stačí dvakrát CTRL+C a CTRL+V a je to. Do předmětu zprávy uveďte třeba CENZURA V ČESKU nebo použijte hesla TTIP/TAFTA, GMO, ať to není pokaždé stejné. Obměňujte. A nezapomeňte se podepsat! Díky.

KOMU (toto zkopírovat do kolonky „komu“):
martin.jasminsky@economia.cz; Istvan.leko@lidovky.cz; sabina.slonkova@mfdnes.cz; alena.pancerova@denik.cz; jiri.macek@denik.cz; ondrej.leinert@denik.cz; marcel.morzol@denik.cz; tomas.herman@denik.cz; imrich.dioszegi@denik.cz; martin.nevyjel@denik.cz; martin.pleva@denik.cz; ales.tolar@denik.cz; marie.dlouha@denik.cz; hana.vojtova@denik.cz; broz@magazinsip.cz; zdenek.porybny@pravo.cz; blesk@blesk.cz; rxonline@reflex.cz; plesl@tyden.cz; malek@tyden.cz; viskova@instinkt-online.cz; alice.ohlsenova@ceskatelevize.cz; televizni.noviny@nova.cz; jitka.obzinova@iprima.cz

TEXT (toto zkopírovat do těla e-mailu, dole se jen podepište svým jménem):

Vážený pane šéfredaktore, vážená paní šéfredaktorko, vážení vedoucí TV zpravodajství,

takřka po celém světě a zvlášť v Evropě je mezi občany a v mainstreamových médiích v posledním roce skloňováno zcela zásadní téma, kterým je jednání mezi USA a EU o tzv. Transatlantické dohodě o volném obchodu (TAFTA/TTIP). Tato dohoda, bude-li schválena, má údajně odstranit cla a přinést volná pracovní místa. Z mého pohledu tyto argumenty selhávají. Vzhledem k tomu, že USA i EU jsou členy Světové obchodní organizace (WTO), celní zatížení je už dnes minimální, a co se slibovaných pracovních příležitostí týče, obávám se, že ani tento líbivý argument mě nijak nepřesvědčil. Stačí si připomenout dohodu o volném obchodu mezi Jižní Koreou a USA, která si kladla stejný cíl, ale dosud jej nenaplnila, nebo Severoamerickou zónu volného obchodu, která dle kritiků (mezi než svého času patřil i Obama) pomohla pouze Wall Streetu a běžné občany poškodila.

Jaký je tedy pravý důvod jednání o TAFTA/TTIP, které inicializovalo USA, potažmo americké nadnárodní koncerny? Z informací posbíraných v zahraničním tisku a na českých internetových portálech se lze dočíst znepokojivé informace o tom, že Transatlantická dohoda o volném obchodu může (a pravděpodobně i bude) znamenat především posílení korporátní moci na úkor nás, obyčejných lidí, životního prostředí a zvířat. Jedním z bodů TAFTA/TTIP má být sjednocení norem mezi oběma stranami, kdy USA požaduje, aby EU snížila své standardy na úroveň těch amerických a odstranila tak poslední bariéry, které korporacím dosud brání v neomezeném, tedy „volném“ obchodu. Co to přinese nám občanům? Více geneticky modifikovaných organismů (GMO), proti kterým se po celém světě i u nás protestuje a které už řada států (Kanada, Francie, Bulharsko, Rusko) odmítla? Hovězí maso s růstovým hormonem Posilac, který byl všude kromě USA zakázán? Prolomení těžebních limitů a další devastace životního prostředí? Zánik odborů nebo nároku na dovolenou?

Co mě dále velice znepokojuje, je zpráva, že korporace – budou-li jakékoli omezení svých obchodů vnímat jako netarifní bariéru (může jít o ekologická či sociální hlediska) – budou moci požadovat změnu legislativy. A v případě, že jim nebude vyhověno, mohou vládu dané země nebo celou EU žalovat u arbitrážního soudu pro ušlý zisk, což považuji za alarmující ohrožení samotné podstaty demokracie. Jako příklad uvádím Mexiko, které muselo v roce 2000 zaplatit zhruba 17 milionů dolarů americké firmě Metalclad, protože země na základě protestů občanů nepovolila obří skládku toxického odpadu v přírodně hodnotném území. A jak víme, počet podobných arbitráží roste geometrickou řadou.

Nezbývá mi než domnívat se, že TAFTA/TTIP, o níž se jedná s vyloučením veřejnosti, nemá uspokojit veřejné blaho, ale soukromé zájmy korporací, dostat EU pod nadvládu USA a odstřihnout tak unii od Ruska.

A pak se ptám – jak je možné, že se o takto důležitém tématu, které může neblaze ovlivnit životy nás všech na další desítky let, musím dozvídat pouze ze zahraničních zdrojů, případně z českých zpravodajských internetových portálů (viz odkazy dole)? Jak je možné, že česká mainstreamová média – ať už noviny nebo televize (a zvláště televize veřejnoprávní) na toto téma mlčí nebo mlží, místo aby svým čtenářům a divákům poskytovala objektivní, ucelené a aktuální informace?

Můj názor sdílí i mnoho dalších lidí, a to nejen vašich čtenářů a diváků, ale i osobností z řad politiků a odborníků, jmenovitě europoslanec RNDr. Pavel Poc, ekologická ekonomka RNDr. Naďa Johanisová, Ph.D., ekonomka doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D. nebo europoslanec, sociolog, enviromentalista, filosof a publicista Prof. PhDr. Jan Keller, CSc.

Žádám proto, abyste svůj přístup přehodnotili a začali se danému tématu seriózně věnovat. V opačném případě pro mě přestáváte být důvěryhodným zdrojem informací a v tomto duchu vás také budu prezentovat lidem ve svém okolí.

Poznámky

Petice Zakažte pěstování GM plodin v ČR:
www.avaaz.org/en/petition/Vlada_CRGovernment_of_Czech_republic_CHCEME_ZAKAZ_PESTOVANI_GM_PLODIN_V_CRSTOP_GMO_growing_in_Czech_republic/

Petice Europoslanci ČR: Řekněte NE dohodě TAFTA/TTIP, chraňte naši budoucnost!:
www.avaaz.org/en/petition/Europoslanci_Ceske_republiky_Reknete_ne_TAFTA_brante_obcany_sve_zeme_1/

Rozhovor s Ilonou Švihlíkovou:
www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Upadajici-USA-s-nami-pry-maji-velke-plany-Ekonomka-Svihlikova-o-Rusku-a-Cine-osudu-dolaru-a-vybusne-dohode-320548

Rozhovor s Naďou Johanisovou:
a2larm.cz/2014/04/vedeme-zapas-o-svet-rozhovor-s-nadou-johanisovou/

Rozhovor s Pavlem Pocem:
www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/4097-europoslanec-pavel-poc-za-smlouvou-acta-stalo-monsanto

Rozhovor s Janem Kellerem:
www.youtube.com/watch?v=S5cFNbWkxlU

Rusko odmítlo GMO:
www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/rus-dal-tvrdou-ranu-americkemu-monsantu-a-spol_303611.html

Bulharsko odmítlo GMO:
nechcigmo.cz/?p=229

Kanada odmítla GMO:
www.naturalnews.com/045394_Monsanto_GM_alfalfa_Canada.html

Slovensko se brání GMO:
www.teraz.sk/ekonomika/sns-genetika-danko-plodiny/85085-clanok.html

Po Francii odmítlo GMO i Bavorsko, jen Česko zaostává:
blog.aktualne.cz/blogy/radek-john.php?itemid=22806

Ukrajinská krize má pouze odvrátit pozornost od TTIP:
www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ukrajina-a-Obama-Novinarka-vypichuje-co-nam-vsem-pry-unika-321852

Monsanto podvodně patentuje non-GMO rajčata:
sustainablepulse.com/2014/06/02/monsanto-slammed-fraudulent-eu-patent-non-gmo-tomatoes/

Otevřený dopis 815 vědců, kteří jsou znepokojeni GMO:
covvha.net/open-letter-from-815-world-scientists-concerning-gmos/

Nová nezávislá studie potvrzuje negativní dopady herbicidu Roundup na zdraví:
livefreelivenatural.com/new-study-shows-roundup-herbicide-glyphosate-banned/

GM trávníky zhorší problémy se super plevely:
www.freepub.cz/2014/nove-gm-travniky-zhorsi-problemy-se-super-plevely/

Vliv GM kukuřice na zdraví savců:
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2793308/

Katka

Facebooková stránka zabývající se GMO a Monsantem

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat