Rubriky | Ameriky

Tags | ,

Dron narazil do bitevní lodi, způsobil škodu za 30 milionů dolarů

Zveřejněno 07 ledna 2014 autorem FreePub

Americká USS Chancellorsville utrpěla drahou škodu po nárazu bezpilotního letounu.

K nehodě došlo během vojenského cvičení, dva námořníci byli zraněni.

K incidentu došlo v listopadu loňského roku v blízkosti Point Mugu v Kalifornii, ale webová stránka Amerického námořního institutu (USNI) teprve nedávno uvedla, že námořnictvo bude potřebovat asi šest měsíců, aby plně opravilo loď USS Chancellorsville.

Podle původní zprávy Navy Times o této nehodě narazil dron Northrop Grumman BQM-74 do levoboku Chancellorsville během cvičení, které zahrnovalo rutinní test radaru. Loď „byla těžce poškozena dopadem cvičného cíle,“ zatímco samotný dron „poničil klíčové výpočetní středisko, které je nedílnou do špičkových bojových systémů na lodi.

Chancellorsville měla na palubě v době nehody zhruba 300 členů posádky. Dva námořníci byli léčení kvůli drobným popáleninám. Námořníci měli varování trvající pouhé čtyři sekundy na to, aby si uvědomili, že operátoři ztratili kontrolu nad dronem BQM-74.

Došlo ke zhroucení komunikace…a loď neměla čas reagovat,“ řekl nejmenovaný člen posádky pro Navy Times.

USNI uvedl, že drony BQM-74 jsou obvykle vybaveny funkcí, která zabraňuje srážce při ztrátě ovládání, ale není jasné, zda byla při tomto incidentu funkce aktivována. Námořnictvo dodalo, že je příčina havárie stále předmětem vyšetřování.

Zatímco nasazují Spojené státy drony po celém světě, ukázaly se být tyto bezpilotní letouny citlivé na nehody. Podle zprávy NBC News z března loňského roku byla u dronů „o 30 až 300% větší pravděpodobnost, že dojde k nehodě, než u malých civilních letadel.Průzkum agentury Bloomberg z roku 2012 zjistil, že každých 100 000 nalétaných hodin dronů dojde k 9,31 nehodám.

 

Foto: USS Chancellorsville.

Částečný překlad článku Drone crashes into battleship, causes $30 mln in damages
rt.com/usa/drone-crash-caused-battleship-damage-240/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat