Rubriky | Svět

Mezera mezi bohatými a chudými je největší hrozbou pro globální ekonomiku

Zveřejněno 18 ledna 2014 autorem FreePub

Podle Světového ekonomického fóra (WEF) ohrožuje nerovnost globální ekonomiku.

Rostoucí nerovnost v příjmech je největším rizikem, kterému bude čelit svět v následujících 10 letech. Nerovnost již drtí střední třídu jak v rozvinutých, tak rozvíjejících se ekonomikách, varuje WEF.

Zpráva sestavená s pomocí 700 expertů z celého světa varuje před chronickou mezerou mezi příjmy nejbohatších a nejchudších lidí. Stane se to rizikem, které „pravděpodobně způsobí vážné škody po celém světě v příštím desetiletí,píše se ve zprávě.

Extrémní výkyvy počasí, jako jsou povodně a sucha, jsou podle WEF druhou největší hrozbou pro globální ekonomiku. „Není to překvapivé vzhledem k ničivým dopadům. Zatímco bezprostřední dopady vody jsou často lokální, tak zásobování vodou je nyní považováno za globální systémové riziko,“ uvádí se ve zprávě.

Tabulka: Deset největších rizik roku 2014 podle zprávy Světového ekonomického fóra.

Nezaměstnanost je další globálním rizikem, obzvláště u mladých lidí, které zpráva označuje jako „ztracenou generaci.“ Soutěžení o nacházení příležitostí poroste společně s rostoucími náklady na vzdělávání.

V důsledku finanční krize a globalizace bojuje mladší generace na vyspělých trzích, které se potýkají s čím dál tím menším počtem pracovních příležitostí a s nutností podporovat stárnoucí populaci,“ uvedl David Cole z Group Chief Risk Officer of Swiss Re, v této zprávě. „Zatímco na rozvíjejících se trzích existuje více pracovních míst, tak pracovní síly zatím nemají základní dovednosti potřebné k uspokojení poptávky.

V řadě zemí, zejména v Evropě, roste nezaměstnanost mladých lidí do extrému. Řecko a Španělsko mají nezaměstnanost lidí pod 25 let na úrovni téměř 60%.

Jiná zpráva od Credit Swiss označila Rusko v říjnu 2013 jako zemi s největším stupněm nerovnosti v bohatství na světě.

Všichni miliardáři (v dolarech) na světě dohromady vlastní 1 až 2% celkového bohatství domácností na světě, zatímco v Rusku 110 miliardářů vlastní 35% národního bohatství domácností.

 

Překlad článku Gap between rich and poor the biggest threat to global economy – World Economic Forum
rt.com/business/world-economic-forum-inequality-754/

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • pesimstaAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ 19.3.2014 at 20.55

    spis globalni ekonomika je nevetsi hrozbou pro lidi

  • pesimstaAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ 19.3.2014 at 20.54

    blik cvak

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat