EU nenápadně zrušila zbrojní embargo uvalené na Kyjev

Zveřejněno 04 srpna 2014 autorem FreePub

Evropská unie potichu odsouhlasila zrušení omezení pro dodávky zbraňových technologií Kyjevu.

Při nedávném zasedání Rady Evropy v Bruselu se vedoucí představitelé členských zemí Evropské unie dohodli na tichém zrušení omezení vývozu technologií do Kyjeva, které by mohly být použity k vnitřní represi,“ uvedlo v prohlášení na svých webových stránkách ruské ministerstvo zahraničí.[1]Byl také umožněn vývoz vojenských technologií a vybavení.

Moskva tento krok odsoudila jako „rozpor s pravidly vývozu vojenských technologií a munice, která byla dříve uplatňována v EU“ a také jako „ukázka“ dvojitého metru.

Ke zrušení embarga se vyjádřil také Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI).[2]

EU schválila svá pravidla pro kontrolu vývozu zbraní a střeliva 8. prosince 2008.[3] Kritérium č. 3 vyzývá členské státy EU, aby zastavily vydávání zbrojních licencí pro vojenské vybavení a technologie, kdyby mohly vyvolat nebo prodloužit konflikt.

Rozhodnutí o opětovném vydávání licencí pro vývoz speciálního vojenského vybavení přichází navzdory pokračující „protiteroristické operaci“ na východní Ukrajině, uvedlo ruské ministerstvo.

Je jasné, proč EU ignoruje nesporná fakta – ostřelování ruského území [ruský jihozápadní region Rostov] z ukrajinské strany: pocit vlastního zapojení do této činnosti vytváří v Bruselu určité nepohodlí,“ uvádí se v prohlášení.

Ministerstvo vyzvalo své evropské protějšky, aby „následovaly logiku“ a ne „popichování“ ze strany Washingtonu.

Rozhodnutí omezit přísun munice a zbraní na Ukrajinu mělo být zavedeno po spuštění tzv. protiteroristické operace v regionech Donbas a Luhansk. Ještě není pozdě na to zákaz obnovit,“ uvedlo ministerstvo.

Omezení byla zavedena Radou EU v únoru, kdy byl ukrajinským prezidentem Viktor Janukovyč a docházelo ke střetům mezi demonstranty z Majdanu a policií. „Pak se EU rozhodla, že bylo špatné dodávat Janukovyčovu režimu zbraně,“ upozornila Moskva.

Kyjevská tzv. protiteroristická operace ve východních částech Ukrajiny se v poslední době zintenzivnila. Nejnovější zátah ve vesnici Horlivka v regionu Doněck měl za následek 31 mrtvých civilistů.

Podle údajů OSN bylo nejméně 1129 lidí zabito a téměř 3500 zraněno na východní Ukrajině od začátku operace v dubnu. Zhruba 100 000 lidí bylo nuceně vyhnáno ze svých domovů.[4]

Zpráva OSN uvedla, že příčinou rostoucího počtu obětí je intenzivnější dělostřelecké ostřelování civilních obytných oblastí a tzv. „vedlejší škody“ v hustě obydlených oblastech.[5]

Evropská rada na svých stránkách uveřejnila zápis setkání ze dne 16. července 2014, ve kterém se píše, že se „členské státy se také dohodly na tom, že zastaví uplatňování dohody ze dne 20. února 2014 o vývozních licencích.[6]

Zdroje
[1]: Reuters – Russia accuses EU of double standards over Ukraine
[2]: SIPRI – EU arms embargo on Ukraine
[3]: Evropská unie – Arms Export Control
[4]: OSN – Intense fighting in eastern Ukraine “extremely alarming”, says Pillay, as UN releases new report
[5]: OSN – Report on the human rights situation in Ukraine, 15 July 2014
[6]: Evropská rada – Zvláštní zasedání Evropské rady (16. července 2014)

Překlad článku EU ‘quietly’ lifts ban on supplying Kiev with weapons and technology – Russia
rt.com/news/177552-eu-kiev-weapons-export/

Ilustrační obrázek

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • passco 13.8.2014 at 12.04

    U nas zacali media cenzurovať diskusie a píšu samé bludy zo západu. Napr. nedávna humanitárna pomoc, novínár nenapíše aké je skvelé, že chcú pomôcť iba postuje nazory z USA, ktorá to bere ako akt agresie .. Velmi smutné

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat