Rubriky | Evropa

Evropská policie chce zastavovat auta na dálku

Zveřejněno 31 ledna 2014 autorem FreePub

EU zvažuje povinnou výbavu všech vozů – zařízení, které by policii umožnilo na dálku vypnout motor.

Uniklé dokumenty ukazují, že pokud plán vyjde, byli by evropští strážci zákona schopni zastavit prchající pachatele podezřelé z trestné činnosti a dokonce i řidiče překračující povolenou rychlost – a to jednoduchým příkazem z velící místnosti.

Tato technologie je součástí šestiletého plánu od skupiny „European Network of Law Enforcement Technologies“, neboli Enlets. Jde o pracovní skupinu pro kooperaci policií napříč EU, napsal Telegraph.

Auta na útěku mohou být pro občany nebezpečná,“ cituje deník Telegraph uniklý dokument prostřednictvím neziskové organizace Statewatch, která bojuje za občanská práva v Evropské unii.

Pachatelé trestných činů riskují útěk po jeho spáchání. Ve většině případů není policie schopna je pronásledovat kvůli nedostatku prostředků pro bezpečné zastavení vozidla,“ uvádí se v dokumentu.

Dálkové ovládání automobilové elektroniky je ještě daleko od scifi románů. Moderní vozy jsou vybaveny sítí mikropočítačů, které monitorují a řídí vše od zapalování po přívod paliva a hraní autorádia. Stále více automobilů umí komunikovat bezdrátově.

Leasingové firmy a autosalony využívají výhod elektronicky řízených vozů po celé roky. Auto prodané na trhu rizikových úvěrů může být vybaveno černou skříňkou, která klientovi připomíná prodlení platby troubením klaksonu a blikáním světel a nakonec vypnutím motoru o několik dní později, dokud nejsou peníze zaplaceny. GPS přijímač by řekl autorizovanému dealerovi přesné místo, kde se auto nachází.

Dát policii schopnost takto zastavit jakékoliv auto v EU nenachází příznivce mezi obránci občanských práv a svobod.

Potřebujeme vědět, jestli je zde nějaký důkaz o tom, že se jedná o rozšířený problém. Pojďme hledat důkazy k tomuto problému a pojďme vytvořit pokyny, jak by to mělo vypadat,“ uvedla organizace Statewatch pro deník Telegraph.

Navíc existuje obava z možných útoků hackerů, kteří by mohli toto zařízení použít k zastavení vozu. V březnu 2010 zatkla texaská policie bývalého zaměstnance autosalonu, který použil svůj přístroj pro sledování a zastavení vozu na zhruba 100 vozech ve městě Austin, aby se pomstil za vyhazov v práci.

 

Částečný překlad článku ​EU police want ‘remote kill switch’ on every car
rt.com/news/remote-car-disable-eu-413/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat