Rubriky | Svět

Tags |

Facebook čelí žalobě za špehování soukromých zpráv

Zveřejněno 03 ledna 2014 autorem FreePub

Facebook je žalován pro údajné sledování soukromých zpráv svých uživatelů.

Žaloba u federálního soudu podaná ve čtvrtek v San Jose v Kalifornie tvrdí, že Facebook sleduje obsah soukromých zpráv uživatelů, včetně odkazů na jiné webové stránky, „aby zlepšil své marketingové algoritmy a zvýšil svou schopnost profitovat z údajů o uživatelích Facebooku,“ napsaly Los Angeles Times.

Odkaz na jiné webové stránky je zaznamenán jako stisk tlačítka „To se mi líbí“. Informace přispívá ke komplexnímu profilu o činnosti uživatele, který Facebook shromažďuje a nakonec se stává materiál pro cílenou reklamu, tvrdí se v žalobě.

Dva žalobci provádí žaloby jménem všech uživatelů Facebooku, kteří odeslali nebo přijali soukromou zprávu v posledních dvou letech, která obsahovala odkazy.

Obvinění jsou „neopodstatněná,“ řekla mluvčí Facebooku Jackie Rooney. „Budeme se bránit,“ řekla pro LA Times v e-mailovém prohlášení.

Hackers News byli první, kteří v roce 2012 předpokládali, že Facebook sleduje zprávy v soukromé konverzaci a odkazy převádí na „To se mi líbí.“

Před dvěma týdny nová studie ukázala, že Facebook zaznamenává vše, co uživatelé na sociální síti napíší, včetně poznámek, které se rozhodnou místo uveřejnění smazat.

Adam Kramer, vědec zaměstnaný Facebookem, studoval profily 3,9 milionů lidí v rámci studie s názvem „Autocenzura na Facebooku.“ Kramer viděl činnost každého profilu sledováním jeho HTML elementu formuláře, který se skládá z HTML kódu, který se mění pokaždé, když uživatel něco píše na svém facebookovém chatu, aktualizuje status nebo píše na jiných místech, kde se dá mluvit s ostatními.

Zatímco Facebook tvrdí, že nesleduje slova, která jsou napsaná v jednotlivých políčkách, tak je schopen určit, kdy byly znaky zadány, kolik slov bylo napsáni a zda byly postnuty nebo odstraněny. Kramer s pomocí studenta Sauvika Dase strávil 17 dní sledováním „neuveřejněných statusů a postů na timelinech druhých lidí a komentářů pod posty jiných lidí.“

Facebook, který letos pravděpodobně opět nezaplatí žádné federální daně, není jediný mezi hlavními technologickými firmami, které čelí soudním sporům kvůli porušování ochrany osobních údajů. Google byl žalován u federálního soudu, obviněn z nelegálního přístupu k obsahu odesílané pošty prostřednictvím služby Gmail.

 

Překlad článku ​Facebook sued for alleged monitoring of users’ private messages
rt.com/usa/facebook-lawsuit-private-message-103/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat