Finové protestovali proti úsporným opatřením [VIDEO]

Zveřejněno 27 dubna 2014 autorem FreePub

Zhruba tisíc lidí demonstrovalo v Helsinkách proti úsporným opatřením.

Finové v pátek protestovali proti činnosti vládní koalice pěti politických stran, zejména proti fiskálnímu rozhodnutí snížit výdaje.

Policie použila pepřový sprej, aby posílila svou bariéru a zastavila postup demonstrantů k budově parlamentu.

Demonstranti začali průvod u House of Estates a zamířili směrem k Aleksanterinkatu přes Mannerheimintie a nakonec dosáhli budovy parlamentu.

Akce byla zahájena několika skupinami na sociálních médiích pod heslem „Nyt Saa Riittää!“ („Dost je dost!“). Podle jedné výzvy na Facebooku šlo o „nerasistické“ a „politicky nezúčastněné“ vyjádření „nespokojenosti se současným politickým stavem země,“ varovala, že politika snižování rozpočtů „podkopává sociální stát.

Demonstrace začala v 17:00 hodin a byla poklidná, dokud demonstranti nedosáhli „omezeného prostoru“ a vykročili po schodech před budovou parlamentu.

Policie začala používat slzný plyn, aby udržela lidi od budovy parlamentu a pochod skončil kolem 20:00 místního času (17:00 GMT). Demonstrace se zdá být jednou z nejdivočejších v nedávné finské historii.

Finská vláda dosáhla programu strukturálních reforem v srpnu loňského roku, jehož cílem je řešit „mezeru v udržitelnosti“ ve státním rozpočtu. Reforma, včetně snižování vládních výdajů, sníží rodinné dávky, zvýší věk odchodu do důchodu.

Minulý měsíc se vláda rozhodla zahájit další úsporný balíček s celkovými škrty 2,3 miliard eur (cca 63 miliard Kč) v roce 2018, včetně snížení přídavků na dítě a a snížení podpory v nezaměstnanosti.

Další informace
– Fotografie z protestu: Protest coverage: “Nyt saa riittää!”
– Finland Times: Huge protest against govt’s austerity policy

Překlad článku Finland’s “Nyt Saa Riittää! – Enough is Enough!” Protest Against Austerity
www.revolution-news.com/finlands-nytsaariittaa-enough-enough-protest-austerity/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat