Rubriky | Svět

Firma Tesla Motors se vzdává všech svých patentů

Zveřejněno 13 června 2014 autorem FreePub

Všechny naše patenty patří vám, Elon Musk, CEO.

Včera v hale našeho ústřední Tesla Motors v Palo Alto zeď plná patentů. Už ale není. Byly odstraněny v duchu open source hnutí pro rozvoj technologií elektrických vozidel.

Tesla Motors byla vytvořena s cílem urychlit příchod udržitelné dopravy. Pokud bychom vyčistili cestu k vytváření přesvědčivých elektrických vozidel, ale pak dali před duševní vlastnictví nášlapné miny, abychom zpomalili ostatní, jednali bychom v rozporu s tímto cílem. Tesla nebude iniciovat patentové žaloby proti komukoli, kdo chce v dobré víře využít naši technologii.

Když jsem začal s mou první společností – Zip2 – myslel jsem si, že patenty jsou dobrá věc, a tvrdě pracoval, abych je získal. Možná, že dřív byly užitečné, ale v dnešní době slouží jako brzda pokroku, slouží k upevnění pozic obřích korporací a obohacují spíše právníky než skutečné vynálezce. Po firmě Zip2 jsem si uvědomil, že dostat patent opravdu jen znamenalo, že jste si koupili lístek do k soudnímu řízení, vyhýbal jsem se jim, kdykoli to bylo možné.

Ve firmě Tesla jsme však byli nuceni používat patenty kvůli obavám, že by velké automobilové společnosti okopírovaly naši technologii a použily svůj obrovský výrobní potenciál, prodejní a marketingovou sílu, což by firmu Tesla převálcovalo. Nemohli jsme se však více mýlit. Naneštěstí je skutečností pravý opak: programy elektrických automobilů (nebo programy jakéhokoliv vozidla, které nespaluje uhlovodíky) u hlavních výrobců aut téměř neexistují, tvoří v průměru méně než 1% jejich celkového prodeje.

V nejlepším případě velké automobilky vyrábí auta s elektrickým pohonem s omezeným dojezdem a omezeným objemem. Někteří vozy s nulovými emisemi vůbec nevyrábí.

Vzhledem k tomu, že se výroba blíží 100 milionům kusů vozů ročně a globální flotila dosahuje 2 miliard aut, tak je pro společnost Tesla nemožné stavět automobily na elektrický pohon v dostatečném množství, aby se vyřešila uhlíková krize. To znamená, že trh je obrovský. Naší opravdovou konkurencí nejsou malá množství aut s elektrickým pohonem, ale záplava obrovského počtu automobilů s benzínovým pohonem, kterou každý den chrlí hlavní výrobci automobilů.

Věříme, že Tesla, ostatní společnosti vyrábějící elektrická auta a svět budou mít prospěch ze společné a rychle se vyvíjející technologické platformy.

Technologické vedení není definováno patenty, jejichž historie opakovaně prokázala, že jsou jen malou ochranou před odhodlanou konkurencí, ale spíše schopností firmy přilákat a motivovat nejtalentovanější inženýry světa. Jsme přesvědčeni, že použití open source filozofie na naše patenty v tomto ohledu společnost Tesla posílí, spíše než oslabí.

TeslaMotors HQ PaloAlto

Foto: Centrála Tesla Motors v Palo Alto v Kalifornii.

Překlad článku All Our Patent Are Belong To You
www.teslamotors.com/blog/all-our-patent-are-belong-you

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • Peter Smelik 13.6.2014 at 14.23

    Treba to rozhodne oceniť… aj keď to ešte neviem/e doceniť !

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat