Rubriky | Ameriky

Studie: Fracking vyčerpává zásoby vody v USA

Zveřejněno 06 února 2014 autorem FreePub

Od Texasu po Kalifornii spotřebovává hydraulické štěpení miliony litrů vody.

Americká touha po ropě a zemním plynu vyčerpává zásoby vody v nejsušších a na sucha náchylných oblastech Spojených států.

Z téměř 40 000 vrtů vyvrtaných od roku 2011 se tři čtvrtiny nachází v oblastech s nedostatkem vody a 55% se nachází v oblastech náchylných na sucha, uvedla zpráva sítě investorů Ceres.

Pro hydraulické štěpení (neboli fracking, frakování) bylo využito 441 miliard litrů vody, což vyvolává nové obavy z nepředvídatelných nákladů americké honby za energií.

Hydraulické štěpení zvyšuje konkurenční tlaky pro vodu v těch nejvíce suchem sužovaných oblastech země s nedostatkem vody,“ řekla Mindy Lubber, prezidentka zelené sítě investorů Ceres.

Varovala, že bez nových a přísnějších předpisů pro nakládání s vodou by mohlo dojít ke kolizi s ostatními uživateli vody.

Je to budíček, měli bychom se probudit,“ řekl profesor James Famiglietti, hydrolog z University of California. „Jako země chápeme, že potřebujeme více energie, ale je čas začít diskuzi o dopadech a udělat, co je v našich silách, abychom se pokusili minimalizovat škody.

Jedna jediná studna může spotřeboval miliony litrů pitné vody a většina vrtů je soustředěna v oblastech, kde je chronický nedostatek vody, nebo tam, kde jsou několik let trvající sucha.

Polovina z výše uvedených 441 miliard litrů vody byla použita pro frakovací studny v Texasu, který zažívá sucha celé roky – zde se navíc očekává zdvojnásobení produkce frackingu během příštích pěti let.

Zemědělství a města jsou stále největšími spotřebiteli vody, uvádí zpráva. Ale varovala, že případná poptávka po hydraulickém štěpení v místě Eagle Ford těžce zasáhlo tamní venkovské komunity.

Produkce břidličných plynů má významné dopady na úrovni okrsků, obzvláště v menších venkovských okrscích s omezenou kapacitou vodohospodářské infrastruktury,“ píše se ve zprávě. „Již nyní jsou požadavky na využití vody v Eagle Ford vysoké a v příštích 10 letech by se měly zdvojnásobit, tyto venkovské okrsky očekávají vážné problémy ohledně vody v příštích letech.

Řada malých komunit v Texasu již přišla o vodu, nebo o ni přijdou v následujících dnech – jsou tlačeni na okraj kvůli kombinaci sucha a vysoké poptávce po vodě pro hydraulické štěpení.

29 komunitám v Texasu by mohla dojít voda v následujících 90 dnech, uvedla texaská komise pro kvalitu životního prostředí. Mnohé nádrže v Texasu jsou plné pouze z 25%.

Téměř všechny studny v Coloradu (97%) se nachází v oblastech, kde je většina podzemních a povrchových vod použita pro zemědělství a města, uvádí zpráva.

 

Frac job in process

Překlad článku Fracking is depleting water supplies in America’s driest areas, report shows
www.theguardian.com/environment/2014/feb/05/fracking-water-america-drought-oil-gas

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.