Rubriky | Ameriky

Hydraulické štepění zvyšuje počet vrozených vad

Zveřejněno 02 února 2014 autorem FreePub

Hydraulické štěpení neboli fracking přitahuje kontroverzi kvůli možným negativním následkům na lidské zdraví.

Děti žijící ještě v lůně svých matek žijících ve vzdálenosti do 16 kilometrů od vrtů pro hydraulické štěpení mají mnohem větší nebezpečí vrozených srdečních vad (CHD) a defektů neurální trubice (NTD). Tyto informace byly zjištěny v nové studii zkoumající korelaci dat o novorozencích – geografické umístění vrtů a výskyt vrozených poruch.

Studie s názvem „Birth Outcomes and Maternal Residential Proximity to Natural Gas Development in Rural Colorado“ pochází z National Institute of Environmental Health Sciences (NIH) a Environmental Health Perspectives (EHP). Studie zkoumá tři varianty vrozených vad, růst plodu a předčasné porody.

Některé z výsledků obsahují vadu endokardiálního polštáře, atrézii pulmonálního ventilu a stenózu. Také se ukázalo, že těhotné matky žijící v okruhu do 16 kilometrů měly vyšší riziko, že jejich dítě bude mít CHD, až o 30%.

Studie z Colorada zkoumala vzorky téměř 125 000 porodů v letech 1996 až 2009.

Hydraulické štěpení způsobuje deformaci dětí – čím více víme o tomto procesu, tím horší se zdá,“ řekl Gary Wockner, ředitel coloradského programu Clean Water Action, pro ekologický portál Ecowatch.com.

Podle Wocknera jde o první seriózní studii v oblasti Colorada, která skutečně řeší dopady frackingu na zdraví lidí.

Pokud žijete blízko místa s frackováním a chete mít zdravé dítě, měli byste zvážit přestěhování,“ řekl.

Ve státě Colorado se nachází 47 tisíc plynových vrtů. 26% z nich se nachází v okruhu do 300 metrů (někdy až do 30 metrů) od budov, ve kterých žijí lidé.

Nicméně byly provedeny četné studie o chemických látkách uvolňovaných prostřednictvím procesu vrtání. Podle studie vedl vývoje zemního plynu (NGD) k emisím škodlivých látek, jako je oxid dusičitý, oxid siřičitý a další. Tyto chemické látky se objevovaly u všech vrtů jakéhokoliv typu – dokonce i ve vodovodním potrubí a následně v pitné vodě tekoucí z vodovodních kohoutků.

Podle studie jsou dokonce i méně škodlivé znečišťující látky schopné při zvýšené expozici poškodit plod.

Studie došla k závěru, že „naše výsledky a současné trendy NGD podtrhují význam provádění komplexnějších a pečlivějších výzkumů možných zdravotních účinků NGD.

 

Překlad článku ​Living near fracking sites increases infant birth defects – study
rt.com/usa/fracking-colorado-birth-defects-477/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat