Francie lhala o jaderném testu v roce 1960

Zveřejněno 18 února 2014 autorem FreePub

Podle zprávy Francie tajila rozsah radioaktivního spadu ze svého prvního testu atomové bomby v severní Africe.

Zpráva publikovaná ve francouzském deníku Le Parisien je založena na nedávno odtajněných vojenských mapách týkajících se radioaktivního spadu po výbuchu atomové bomby Gerbouise Bleue v alžírské poušti v roce 1960.

Mapa ukázala, že se radioaktivní částice dostaly 13. den po výbuchu na italský ostrov Sicílie a na jižní pobřeží Španělska.

Právník Fatima Benbraham, který zastupuje desítky případů z Alžíru, řekl, že mapa ukazuje, že kvůli atomovému testu byl kontaminován Alžír a prakticky i celý saharský region.

Tyto dokumenty byly odtajněny minulý rok po desetileté právní bitvě, ve které francouzská vláda bojovala dlouho a tvrdě, aby se zabránilo uveřejnění dokumentů, uvedl Bruno Barrillot, člen nátlakové skupiny Observatoire des Armaments.

Nátlaková skupina spolu s ostatními bojovala skrze soud, aby byly dokumenty uveřejněny ve snaze přinést odškodnění lidem, jejichž zdravotní stav byl údajně ovlivněn radioaktivním spadem.

Lidskoprávní aktivisté říkají, že civilisté nebyli varováni před nebezpečím 17 atomových výbuchů, které se konaly v severní Africe v letech 1960 až 1966.

Francie v roce 2009 připustila, že byla ovlivněna radioaktivním spadem málo osídlená oblast.

Barrillot řekl, že doufá, že nově odtajněné mapy donutí francouzského prezidenta Francois Hollandeho přiznat, že radioaktivním spadem bylo ovlivněno mnohem více lidí.

Neudělali ty zkoušky pod Eiffelovou věží,“ řekl Barrillot. „Ne, oni šli daleko od Francie a pak lhali o skutečném dopadu.

Francie provedla celkem 210 atomových testů v Alžírsku a pak ve Francouzské Polynésii v Tichém oceánu v letech 1960 až 1996.

 

Překlad článku Le Parisien uncovers France lie on 1960 nuke test
www.presstv.ir/detail/2014/02/16/350946/report-uncovers-france-lie-nuke-test/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat