Rubriky | Evropa

Policie se střetla s 20 000 francouzskými občany na demonstraci

Zveřejněno 23 února 2014 autorem FreePub

Francouzi protestovali proti výstavbě nového letiště Grand Ouest Airport.

Akce se zúčastnilo několik desítek tisíc francouzských občanů, demonstrace eskalovala v sobotu odpoledne v centru města Nantes, když policie blokovala průběh pochodu a zaútočila s obviněními proti protestujícím. Mnoho občanů bylo zraněno slzným plynem a gumovými projektily. Účastníci odpověděli házením lahví, plechovek, ocelových kuliček a světlic.

Fotografie z protestu naleznete zde:
www.revolution-news.com/police-attack-20000-french-citizens-protesting-airport-notre-dame-des-landes/

Jsou tu desítky tisíc lidí,“ ujistil Julien Durand, mluvčí ACIPA, hlavní opoziční skupiny vůči projektu letiště, ale zároveň odmítl říct přesné číslo.

Podle něj je účast podobná jako při předchozím shromážděná v listopadu 2012, které podle organizátorů navštívilo 40 000 lidí (13 000 podle policie).

V pozdních odpoledních hodinách centrum města Nantes zažilo scény zkázy. Lidé byli frustrovaní z mnoha let trvajícího ignorování let. Vydrancovali policejní stanici, ale také rozbili několik výloh. Spálili nejméně dva stavební stroje.

Policie použila velké množství slzného plynu, omračujících granátů a vodní děla.

Demonstranti oslepeni slzným plynem se stáhli, zatímco několik set dalších nadále čelilo policii.

Zbytečný a drahý projekt

Demonstrace nejdřív začala mírumilovně. „Mobilizace je tady skvělá. Ukázali jsme našeho odhodlání opustit tento zbytečný a nákladný projekt,“ řekla agentuře AFP Eva Joly MEP EELV.

Vzhledem k anti-kapitalistické části akce a střetům z předchozích událostí se prefektura v pátek rozhodla změnit trasu pochodu tak, aby se vyhnula centru města.

Akce se konala dva měsíce po zveřejnění vyhlášky prefektury povolující začátek úprav před zahájením výstavby letiště. Proti této vyhlášce bylo podáno odvolání, ale nemělo odkladný účinek. Práce však dosud nezačala.

Slavnostní otevření letiště Grand Ouest Airport, původně plánované na rok 2017, je nyní odloženo na rok 2019 nebo 2020. Podle průzkumu IFOP zveřejněné v sobotu je většina Francouzů (56%) proti, 24% je pro výstavbz a 20% bylo nerozhodnutých.

Zdroje:
FranceTVinfo
Lemonde
7sur7

 

Překlad článku Police Attack 20,000 French Citizens Protesting Against Airport Notre-Dame-Des-Landes
revolution-news.com/police-attack-20000-french-citizens-protesting-airport-notre-dame-des-landes/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat