Z Fukušimy uniklo 100 tun toxické vody

Zveřejněno 21 února 2014 autorem FreePub

Zhruba 100 tun vysoce radioaktivní vody uniklo z jedné z nádrží v poškozené jaderné elektrárně Fukušima.

Ve čtvrtek to oficiálně oznámil provozovatel elektrárny Tokyo Electric Power Co. (TEPCO).

Voda se údajně přelila přes bariéru, která byla postavena s cílem zablokovat úniky z nádrže. TEPCO se domnívá, že tento únik nedosáhl přiléhajícího moře, protože v okolí neexistuje odvodnění ústící do moře.

Snaha o zastavení radioaktivního úniku je v plném proudu. Uvádí se, že tato voda obsahuje 230 milionů Becquerelů na litr stroncia a další látky vyzařující beta záření.

Únik byl objeven pracovníky na hlídce ve středu ve 23:25 tamního času.

Jedná se o nejnovější z celé řady úniků, se kterými TEPCO bojuje ve snaze dostat pod kontrolu poškozenou jadernou elektrárnu. Podle dřívějších prohlášení společnosti si cestu do moře prostřednictvím úniků podzemní vody od května 2011 do srpna 2013 našlo 20 bilionů Becquerelů cesia 137, 10 bilionů Becquerelů stroncia 90 a 40 bilionů Becquerelů tritia.

Management společnosti TEPCO se po zemětřesení a tsunami v roce 2011 dostalo pod palbu kritiky. Minulý týden bylo zjištěno, že TEPCO skrývalo zprávy o vysoce nebezpečných úrovních radiace.

Minulý týden v čtvrtek společnost oznámila, že naměřila 5 milionů Becquerelů na litr stroncia 90 ve vzorku podzemní vody zhruba 25 metrů od oceánu na začátku září, uvedla agentura Reuters. – Tato informace je však vyvrácena v článku RT.com ve svém článku klame o radiaci ve Fukušimě

Zákonný limit pro uvolnění stroncia do moře je pouze 30 Becquerelů na litr.

Společnost zdržovala podávání zpráv o úniku radiace i přes četné žádosti z Jaderného regulačního úřadu (NRA). Mluvčí společnosti TEPCO řekl, že rozhodnutí nezveřejňovat data bylo provedeno z důvodu „nejistoty ohledně spolehlivosti naměřeného stroncia v září.

 

Překlad článku 100 tons of toxic water leaked at Fukushima plant
rt.com/news/fukushima-new-leak-toxic-832/

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • Jenda 23.2.2014 at 12.46

    Hanba jim!

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat