Rubriky | Evropa

Tags |

Gazprom dodá Ukrajině pouze předem zaplacený plyn

Zveřejněno 16 června 2014 autorem FreePub

Gazprom oznámil, že už nebude docházet k opožděným platbám za plyn. Kyjev bude muset platit předem.

Toto rozhodnutí bylo přijato kvůli systematickému selhání ukrajinského Naftogazu ohledně placení. Dluh společnosti za ruský plyn činí dosáhl 4,458 miliard dolarů [cca 90,3 miliard Kč], včetně 1,451 miliard dolarů [cca 29,4 miliard Kč] za listopad a prosinec 2013 a 3,007 miliard [cca 60,95 miliard Kč] dolarů za duben a květen 2014,“ uvedl Gazprom v prohlášení na svých internetových stránkách.[1]

Ruský ministr energetiky Aleksander Novak a hlava Gazpromu Aleksey Miller uspořádají dnes odpoledne tiskovou konferenci.

Ukrajina nashromáždila multimiliardový dluh (v dolarech) za zemní plyn dodávaný Ruskem a není ochotna zaplatit. Smlouvu podepsanou v roce 2009 bývalou premiérkou Julií Tymošenkovou považuje za nepřijatelnou a požaduje, aby Rusko snížilo cenu.

Toto je potřetí, co bylo Rusko nuceno vypnout dodávky zemního plynu na Ukrajinu. Kyjev se zpozdil s platbami v zimě roku 2006 a 2009.

Obě období trvala asi tři týdny, během nichž se Kyjev pokusil odčerpat zásoby pro sebe, zanechal tak miliony evropských domácností bez tepla. Náhlé zastavení vystřelilo ceny zemního plynu v Evropě nahoru, což je trend, který se podle mnohých analytiků bude opakovat.

Moskva byla ochotna nabídnout slevu a i přepočítat dluh Ukrajiny, který se nahromadil od dubna, ale Kyjev odmítl nabídku, s tím, že by to nebylo dost dobré. Gazprom považuje postoj Ukrajiny za formu vydírání.

Po jednáních v neděli Gazprom oznámil, že jejich poslední nabídka ceny byla 385 dolarů za 1000 metrů krychlových zemního plynu, kterou ale Ukrajina opět odmítla.

Spory o cenu se mezi oběma sousedy zesílily poté, co na Ukrajině po vládním převratu pokračuje násilí, kdy cena vývozu plynu z Moskvy do Kyjeva vyskočila z 268,50 dolarů na 485,00 dolarů.

Evropa dováží třetinu svého zemního plynu z Ruska a téměř polovina je dodávána přes Ukrajinu. V roce 2012 přišlo do Evropy přes Ukrajinu přes 84 miliard metrů krychlových plynu z Ruska.

Zdroje
[1]: Gazprom – Газпром» поставляет на Украину только оплаченные объемы газа

Překlad článku ​Gazprom stops supplying unpaid-for gas to Ukraine as deadline passes
rt.com/business/166104-gazprom-ukraine-gas-prepay/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat